Kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski święci obecnie wielkie triumfy i trudno znaleźć osobę, której nie spodobałyby się wnętrza urządzone w ten sposób. I trudno się temu dziwić, gdyż kuchnia w stylu skandynawskim to prostota, wygoda, funkcjonalność, elegancja i minimalizm, czyli wszystko to, co pozwala utrzymać czystość, ład i porządek.

Oprócz tego kuchnie skandynawskie są jasne, ekologiczne i po prostu ładne, co sprawia, iż cieszą się ogromną popularnością. Urządzenie kuchni na styl skandynawski nie jest rzeczą trudną, jednak wymaga zastosowania się do kilku podstawowych wyznaczników.

Ściany i podłogi

Podstawową zasadą urządzania kuchni w stylu skandynawskim jest zastosowanie jasnych ścian – białych, szarych lub beżowych. Takie rozwiązanie w sposób optyczny powiększa oraz rozświetla pomieszczenie i nadaje mu jasności, lekkości i przestronności. Osoby posiadające kuchnie o dużych rozmiarach mogą pokusić się o umieszczenie na jednej ze ścian tapety, która jednakże powinna charakteryzować się delikatnym, niemal surowym deseniem. Praktycznym rozwiązaniem (często stosowanym w stylistyce skandynawskiej) jest umieszczanie w przestrzeni nad zlewem lub blatem gładkich kafelków, które swoim wyglądem nie rzucają się w oczy i nie zakłócają kolorystycznego minimalizmu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku podłogi, która w zdecydowanej większości przypadków charakteryzuje się gładkością, prostotą i stonowanymi barwami. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są podłogi drewniane (lub stylizowane na nie), kamienne lub wykonane z płytek.

Meble

Meble w kuchni skandynawskiej to doskonałe połączenie tradycji, naturalności i nowoczesności. W tym zakresie króluje biel połączona z drewnem, która niezwykle rzadko jest wzbogacana o inne barwy (a jeżeli już, to są to jedynie pastele i zgaszone odcienie błękitu, różu lub zieleni). Próżno szukać tu jakichkolwiek ozdób, urokliwych zdobień lub fikuśnych uchwytów – wszystko jest niezwykle proste i eleganckie. Jedynym wyjątkiem są fronty górnych szafek, które mogą być przeszklone i nieco bardziej wyszukane. O atrakcyjnym wyglądzie mebli decyduje w głównej mierze surowy design, prosta forma i perfekcyjne wykończenie. A ponieważ kuchnia w stylu skandynawskim musi być przede wszystkim funkcjonalna, to znajdujące się w niej meble nie tyle służą ozdobie, ile ułatwiają codzienną pracę. Dlatego też są przestronne, pojemne, pełne szafek, półek i schowków, które umożliwiają uporządkowanie wszystkich kuchennych przedmiotów i akcesoriów. Częstym rozwiązaniem stosowanym w kuchniach skandynawskich jest umieszczanie na ścianach wiszących szafek. Doskonałym uzupełnieniem surowych mebli jest nowoczesny i zaawansowany technicznie sprzęt AGD, który zazwyczaj jest zabudowany i sprytnie pochowany w różnorodnych schowkach.

Oświetlenie

Jednym z wyznaczników kuchni w stylu skandynawskim jest właściwie dobrane oświetlenie, które zapewnia komfort pracy i podnosi atrakcyjność całej aranżacji. W tym zakresie także dominuje funkcjonalność - zatem wszelkie oświetlenie jest umieszczane w taki sposób, aby jak najlepiej oświetlić blat roboczy oraz stół. W kuchniach urządzonych w stylu skandynawskim dominują duże i metalowe lampy (często wiszące) oraz kinkiety zamontowane nad szafkami. Nie do rzadkości należy umieszczanie oświetlenia podszafkowego lub punktowego, które dodatkowo rozjaśnia i rozświetla całe pomieszczenie. Lampy używane w kuchni skandynawskiej są zazwyczaj w kolorze bieli lub naturalnego drewna, ale czasami mogą występować w nieco bardziej intensywnych barwach, dzięki czemu stanowią ciekawy kontrast dla wszechobecnych pasteli.

Dodatki

Dodatki i dekoracje to takie elementy kuchni skandynawskiej, które mogą nadać jej wyrazistości, ciepła i przytulności. Bez nich kuchnia rodem ze Skandynawii mogłaby się wydawać pusta i chłodna. Na szczęście są designerskie pojemniki, drewniane tace, stylizowane kubki, barwne akcesoria i naczynia, doniczki z ziołami, nowoczesne zegary, tablice z przepisami, pikowane poduszki na krzesła, lniane zasłony, delikatne obrusy. Odpowiednie dobranie dekoracji sprawi, iż wnętrze nie straci swojej prostoty, ale jednocześnie stanie się miejscem ciepłym i przytulnym, czyli po prostu rodzinnym.

Kuchnia w stylu skandynawskim to doskonałe rozwiązanie, które łączy w sobie wiele zalet. Podstawowym wyznacznikiem tego stylu jest przede wszystkim dobrze przemyślana i funkcjonalna przestrzeń, w której wszystko ma swoje miejsce. Jasne barwy, minimalizm, dużo światła oraz wykorzystywanie naturalnych materiałów sprzyjają przestronności i czystości, ale także przytulności i klimatyczności. To wszystko sprawia, iż kuchnia w tym stylu ma niepowtarzalny charakter, który jest doceniany na całym świecie.

Komentarze