Salon w stylu prowansalskim - jakie meble, ściany, podłoga?

Salon w stylu prowansalskimSalon w stylu prowansalskim jest ciepły, bardzo przytulny, nawiązujący do naturalnych materiałów i sielskości typowej dla wnętrz północno-wschodniej Francji. Aranżacja salonu w tym stylu będzie więc przepełniona ciepłymi, pastelowymi barwami, subtelnymi i bardzo wygodnymi meblami tapicerowanymi i stylowymi drewnianymi dodatkami.

Wszytko powinno być połączeniem subtelnego w formie i barwach luksusu i wygody, którą zapewniają wygodne kanapy i stonowane delikatne barwy oraz naturalne materiały wykończeniowe.

Meble do salonu

Z jednej strony to delikatne w formie i nieco fikuśne kanapy i fotele w delikatnych kolorach bieli, écru, popielatym, beżowym, z ozdobnymi pikowaniami lub elegancko wywiniętymi podłokietnikami. Wszystkie meble tapicerowane pełnią przede wszystkim funkcję wypoczynkową i tak też powinny wyglądać. Bardzo ważnym aspektem jest by ich forma nie przytłaczała typowej dla prowansalskich wnętrz lekkości. Pozostałe meble są kwintesencją zgrabnego połączenia natury z elegancją doskonale zatem sprawdzą się stare, drewniane komody z okuciami i delikatna, bardzo romantyczna konsola w jasnym kolorze na świeże kwiaty lub bibeloty. Jako, że styl prowansalski jest bardzo tolerancyjny dla mebli z różnych epok istnieje możliwość połączenia różnych sprzętów, elementem spajającym je powinny być bogate zdobienia, frezy, okucia, fikuśne powyginane nóżki. Można zatem połączyć wiele epok w jednym pomieszczeniu. Zwolennicy jednolitych kolorystycznie mebli mogą również wykorzystać swoje zdolności manualne i zmatować wszystkie meble, które będą wyposażeniem salonu i pokryć je cienką warstwą białej lub szarej farby, w ten sposób zostanie uzyskany bardzo ciekawy i modny ostatnimi czasy efekt przecieranych mebli.

Ściany

Ściany w salonie w stylu prowansalskim są zaskoczeniem dla wielu osób, gdyż w przeciwieństwie do innych aranżacji w tym wypadku można zapomnieć o mozolnym i bardzo pracochłonnym szpachlowaniu ścian, czy przykręcaniu płyt K-G. W tego typu aranżacjach naturalna chropowatość ścian i nierówności są jak najbardziej wskazane. W nowoczesnych budynkach, w których nie znajdziemy naturalnych niedociągnięć bardzo częstym zabiegiem jest "postarzanie ścian" za pomocą tynków dekoracyjnych, bądź specjalnych tapet z fakturą. Natomiast kolorystyka w prowansalskich salonach nie powinna nikogo zaskoczyć podobnie jak cały wystrój tak i ściany są pokryte jasnymi, stonowanymi odcieniami, biali, écru, popielatego, jasnej oliwki, pastelowej zieleni lub bardzo jasnego nieco przybrudzonego błękitu. Dopuszczalne jest również przyklejenie subtelnej wzorem i kolorem tapety na jednej, lub dwóch ścianach, jednak takiej, która będzie stanowiła spójną całość z kolorem ścian, nigdy na zasadzie kontrastu.

Podłoga w prowansalskim salonie

Podłoga w salonie prowansalskim podobnie jak reszta aranżacji powinna być stylowa, wykonana z prawdziwych desek, w zależności od kolorystyki mebli można zastosować wszystkie odcienie brązu od bardzo jasnego po bardzo ciemny, lub bielonych desek, czyli pociągniętych bardzo cienką warstwą białej lub popielatej farby, tak by prześwitywały przez nią słoje. Najprostszą zasadą doboru koloru podłogi jest wybór takiej barwy, która będzie współgrać z resztą pomieszczenia, jeśli więc w salonie przeważają białe sprzęty - nie będzie do nich pasowała ciemna podłoga i odwrotnie do brązowych mebli nie stosuje się bielonych desek podłogowych.

Prowansalska geometria

W stylu prowansalskim równie ważną rolę jak natura odgrywa geometria, dlatego też prostokątne ramki na zdjęcia przeplatają się fikuśnymi zaokrąglonymi i mocno żłobionymi elementami ozdobnymi mebli, a pasy na stylowych dywanach i chodnikach z kwiecistymi poduszkami ozdobnymi.

Salon pełen sprzeczności

Salon prowansalski jest w pewnym sensie wnętrzem pełnym sprzeczności, z jednej strony królują w nim piękne, bardzo subtelne kanapy i romantyczne elementy typu białe witrynki, czy konsole, z drugiej zaś ciężkie stylowe meble z okuciami, na których stoją delikatne porcelanowe wazony z uroczymi świeżymi kwiatami.

Artykuł powstał przy współpracy z www.vox.pl/meble-vox.

Komentarze