Salon w stylu skandynawskim. Jakie meble, ściany, podłoga, dodatki?

Salon w stylu skandynawskimSalon w stylu skandynawskim to połączenie natury z prostą formą i wyjątkową funkcjonalnością, która dla mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego jest równie ważna jak design i oryginalność. Zamiłowanie Skandynawów do natury i ekologii przejawia się w łączeniu naturalnych materiałów z nowoczesnością, która gwarantuje wygodę.

Styl skandynawski w salonie

Wytrawni architekci wnętrz określają salony aranżowane w stylu skandynawskim jako połączenie funkcjonalizmu z minimalizmem i stylem eco. Rzeczywiście wszystkie trzy nurty występują w tego typu wnętrzach.

Mimo prostej formy i wszechobecnemu minimalizmowi nie można wnętrz skandynawskich określić mianem chłodnych jak to jest w przypadku stylu loftowego. W tym wypadku "ocieplenie" aranżacji gwarantuje naturalne drewno, które współgra z kamieniem zdobiącym skandynawskie wnętrza, oraz miękkimi tkaninami w barwach ziemi.

Meble w salonie skandynawskim

Jednym z głównych elementów salonu utrzymanego w klimacie skandynawskim jest duża, wygodna, nowoczesna kanapa ustawiona w centralnym punkcie pomieszczenia stanowiąca atrybut miejsca wypoczynku i relaksu. Pozostałe meble, a jest ich niewiele to drewniane komody, półki na książki, niewielka jednak funkcjonalna ława, lub stolik kawowy. Obecnie bardzo modne meble do salonu w stylu skandynawskim to te wbudowane w ściany, wykonane z desek pomalowanych na biało, płyt meblowych, rzadziej z płyty karton - gips stanowiące element wykończeniowy pomieszczenia.

Meble i dekoracje salonu w stylu skandynawskim

Meble w stylu skandynawskim to nie tylko prosta forma to również daleko idąca funkcjonalność wysoce ceniona przez Szwedów, Duńczyków, czy Norwegów, dlatego oprócz kanapy, ławy i półki na książki w tamtejszych salonach znajdziemy pojemne i jakże piękne w swej prostocie białe, szare lub w kolorze naturalnego drewna szafki RTV z szufladami i półkami. Komody i biblioteczki ustawiane są w taki sposób by nie zagracać wnętrza, które z założenia powinno być przestronne i minimalistycznie, urządzone stoją pod ścianami, próżno tutaj szukać mebli ustawionych na środku pokoju typowych dla francuskich salonów. Większość mebli w stylu skandynawskim ma proste fronty ze skromnymi uchwytami, które nie pełnią funkcji ozdobnej, a jedynie służą do otwierania szafki czy szuflady, podobnie jak nóżki na których są ustawione to najczęściej drewniane, metalowe lub chromowane słupki i kostki. Bardzo popularnym elementem uzupełniającym proste półki w salonie są rattanowe kosze, lub ozdobne pudełka ogólnie dostępne w sprzedaży, pomagające zorganizować poukładaną skandynawską przestrzeń.

Tkaniny - styl skandynawski wnętrza

Nieodzownym elementem wnętrz w stylu skandynawskim są tkaniny, oczywiście naturalne podobnie jak większość materiałów stanowiących wyposażenie domów. Zasłony w tym stylu najczęściej są uszyte z grubo plecionego lnu lub bawełny w kolorach ziemi, często w pionowe pasy, które podkreślają prostotę pomieszczenia. Równie często spotykanymi zestawienia kolorystycznymi są: biel, beż, szary, brudny niebieski lub brąz z odcieniami zieleni. W salonie w stylu skandynawskim próżno szukać miękkich i jakże ciepłych dywanów typu shaggy, zastępują je równie estetyczne sznurkowe chodniki, najczęściej we wzorze powtarzającym się na zasłonach lub meblach tapicerowanych.

Zasłony w stylu skandynawskim

Podłogi - salon skandynawski

Podłogi w stylu skandynawskim najczęściej są wykonane z naturalnego drewna, które oprócz walorów estetycznych, a może przede wszystkim jest cenione przez mieszkańców północnej Europy za doskonały materiał izolacyjny co w surowym skandynawskim klimacie jest niezwykle ważne. Kolor podłogi w głównej mierze jest uzależniony aranżacji pomieszczenia, jednak w nowoczesnych skandynawskich pokojach dziennych panuje moda na deski malowane na biało matową farbą, dzięki czemu białe meble odróżniają się od podłoża. W tradycyjnych, klasycznych domach podłogi są wyłożone naturalnym kamieniem lub płytkami, jednak ze względu na surowy klimat rozwiązanie to jest coraz rzadziej stosowane, natomiast zwolennicy futurystycznych wnętrz łączą narodową biel zabudowy meblowej z żywicą epoksydowaną i barwionym betonem.

Częściej niż kiedykolwiek mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego sięgają po tańsze zamienniki materiałów wykończeniowych takie jak laminowane panele podłogowe czy płyty meblowe, zamiast naturalnego drewna.

Ściany w stylu skandynawskim

Ściany w stylu skandynawskim w przeważającej większości są białe, szare, écru, dzięki czemu pomieszczenia są rozświetlone, często dla ocieplenia aranżacji stosowane są tapety, jednak te z delikatnym wzorem, lub typowymi dla wnętrz w tym stylu pasami w barwach ziemi, a także boazerie mocowane jedynie na 1/3 ściany od podłogi ku górze, pozostawiane w naturalnym kolorze lub pomalowane na biało.

W Danii bardzo popularne jest wykładanie ścian fornirem, czyli sklejką, która najlepiej wygląda na dużych powierzchniach gdyż założeniem tego materiału jest kontynuacja słoi. Najbardziej pożądane gatunki drewna z których powstaje fornir to te egzotyczne, na których słoje wyraźnie kontrastują z resztą drzewa.

Wnętrza w stylu skandynawskim są dosyć monotonne kolorystycznie i ubogie we wszelkie ozdoby, dlatego aranżację w tym stylu warto ożywić jednym mocnym akcentem kolorystycznym np. paczworkowym fotelem czy krzesłami w odważnych barwach zestawionymi z typowym białym skandynawskim stołem.

Komentarze

Karina21
Taki sposób urządzania wnętrz to idealne rozwiązanie dla tych, którzy stawiają na wygodę i minimalizm. Naturalne materiały, jasne barwy i brak zbędnych dodatków
Marta
Styl skandynawski to styl ludzi pragnących powrotu do natury. Używa naturalnych surowców, takich jak bielone drewno drzew rosnących w najbliższej okolicy. Miękkie włochate poduszki uzupełniają wygodne i rozłożyste kanapy. Drewniana podłoga okryta jest mini dywanami. Jest wygodnie, a nawet komfortowo.