Styl rustykalny aranżacji wnętrz

Mieszkanie w stylu rustykalnymStyl rustykalny przeważnie kojarzony jest z przytulną atmosferą oraz bliskością natury. Ten trend charakteryzuje niezwykła prostota, a każdy zastosowany w mieszkaniu element powinien być unikatowy, naturalny i mieć swoją historię. Żeby jednak z powodzeniem wprowadzić go do swojego wnętrza, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Warto więc poznać bliżej specyfikę stylu rustykalnego.

Początki stylu rustykalnego

Nazwa stylu rustykalnego pochodzi od angielskiego słowa "rustic", co dosłownie oznacza wiejski, swojski. Początki trendu można notować na przełom XIX i XX stulecia, gdy Thomas Lee w Stanach Zjednoczonych stworzył krzesło z jednej deski. Stanowi to właśnie kwintesencję stylu rustykalnego, który bazuje na prostych formach wytworzonych z naturalnych materiałów. Z tego powodu ta stylistyka kojarzona jest przez większość osób z sielskim klimatem, drewnianymi meblami, wiejskim domem czy naturalnymi tkaninami. Projektowanie wnętrz zgodnie z jego zasadami to zatem idealny wybór dla wszystkich tych, którzy żyją w zgodzie z naturą i są zwolennikami idei "slow life".

Charakterystyka stylu rustykalnego

W stylu rustykalnym dominują materiały, które razem tworzą wyjątkowy, swojski klimat. Wśród używanych produktów i surowców warto tu wymienić, chociażby:

  • naturalne tkaniny - len, bawełna, wełna,
  • jasny kamień,
  • cegła w jasnym odcieniu,
  • drewno - znajdziemy je na podłodze i na meblach,
  • kwiaty, ludowe wzory, plecione makramy i inne dodatki.

Jeśli chodzi o kolory, to w mieszkaniach królującymi barwami są biel, beż czy kolory ziemi. We wnętrzach często umieszcza się również kominek, a przy suficie montuje się belki stropowe.

Elementy stylu rustykalnego

Głównymi cechami, jakie wyróżniają styl rustykalny na tle pozostałych trendów w aranżacji wnętrz, jest prostota użytych form oraz bliskość natury. Dlatego w mieszkaniach możemy znaleźć ciepłą paletę barw, wszechobecne drewno, masywne meble czy oryginalne dodatki.

Meble

Nie da się ukryć, że od zabudowy w dużej mierze zależy, jak będzie prezentowało się nasze mieszkanie. Chcąc więc wprowadzić styl rustykalny do swojego wnętrza, powinniśmy wyposażyć je w odpowiednie elementy. Prawdziwe rustykalne meble to przede wszystkim komponenty wytworzone z rattanu, wikliny oraz drewna. Umieszczając w pomieszczeniu masywny stół w połączeniu z antykami jak np. skrzynie, kredensy czy komody, możemy nadać mu wyjątkowy sielski klimat. Istotne jednak jest, aby każdy z elementów zabudowy miał dość prostą formę, co pozwoli wnętrzu zachować minimalistyczny charakter.

Meble w stylu rustykalnym
Meble w stylu rustykalnym

Rustykalne akcesoria

Dodatki, które ozdabiają nasze mieszkanie, pozwalają stworzyć w pomieszczeniach przytulną atmosferę. Dla stylu rustykalnego najlepsze będą makramy, wiklinowe kosze czy różnego rodzaju tekstylia takie jak np. wełniane koce, dywaniki, a także lniane płótna. Idealnym pomysłem jest zaadaptowanie ozdób, które znajdowały się w domach naszych babć czy pradziadków.

Wykończenie wnętrza w stylu rustykalnym

W stylu rustykalnym do wykańczania ścian najczęściej używa się drewna lub kamienia. Co istotne te materiały nie są dodatkowo obrabiane przed zastosowaniem, ponieważ w tym trendzie stawia się na naturalność. Malując ściany, warto rozkładać farbę niedokładnie tak, aby na ich powierzchni widoczne były ślady pędzla. Podczas aranżacji łazienki niezbędne mogą okazać się płytki imitujące drewno lub metal. Drewniane materiały idealne będą również na podłodze w postaci desek z widocznymi słojami i na suficie, gdzie możemy zamontować masywne belki.

Rustykalne wnętrza, czyli prostota i natura

Wnętrza urządzone zgodnie ze stylem rustykalnym zachwycają nas łatwo wyczuwalnym klimatem swobody i domowego ogniska. Żeby jednak osiągnąć taki efekt, warto trzymać się określonych zasad dotyczących aranżacji poszczególnych wnętrz.

Rustykalna kuchnia

Rustykalna kuchnia to przytulne miejsce pachnące domowym ciastem i ziołami. Dlatego podczas projektowania tego wnętrza, warto zastosować drewniane meble, ozdobne belki sufitowe czy różne naturalne materiały. Przydatne będą tu również żeliwne elementy oraz stary kaflowy piec. Oczywiście w kuchni nie może zabraknąć dużego drewnianego stołu, który najlepiej przyozdobić eleganckim obrusem. W oknach z kolei powinny zawisnąć koronkowe firanki lub lniane zasłony, a uzupełnieniem wystroju może być stylizowana armatura w postaci mosiężnego kranu lub porcelanowego zlewu.

Kuchnia w stylu rustykalnym
Kuchnia w stylu rustykalnym

Rustykalny salon

Salon to miejsce, gdzie spędzamy czas razem z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego jego aranżacja powinna spełniać wszystkie nasze oczekiwania. Chcąc więc zapewnić sobie pięknie wyglądający rustykalny salon w bloku, warto postawić tu na takie elementy jak np. belki na suficie czy drewniana podłoga. Dodatkowo umieśćmy w tym pomieszczeniu dywan imitujący zwierzęcą skórę albo skrzynię z drewna, która zastąpi stolik kawowy. Tego typu konstrukcje wprowadzą bowiem do salonu niepowtarzalny klimat stylu rustykalnego. Poza tym istotne są także barwy użyte we wnętrzu. Ściany pokoju dziennego powinny być zatem pomalowane na jasny kolor, co podkreśli jego minimalistyczny charakter.

Rustykalna łazienka

Jeżeli pragniemy zaaranżować łazienkę zgodnie z zasadami stylu rustykalnego, to musimy wyposażyć ją w wannę wolnostojącą, a także armaturę zaopatrzoną w kurki retro. Na ścianach idealnie sprawdzą się płytki, które imitują drewno, cegłę albo kamień. Z kolei pod umywalką warto umieścić ozdobioną, drewnianą szafkę. Ciekawym uzupełnieniem projektu będą też różne akcesoria: mydelniczka, wiklinowe koszyki czy ładny kubek na szczoteczki.

Łazienka w stylu rustykalnym
Łazienka w stylu rustykalnym

Styl rustykalny to trend, który wyróżnia się zamiłowaniem do tego, co proste i naturalne. Dlatego, gdy pragniemy wprowadzić do swojego mieszkania sielski klimat kojarzący się ze spokojnym życiem na wsi, warto zastosować podstawowe zasady tej stylistyki. Oczywiście niezbędna może okazać się tutaj fachowa pomoc. Jeśli więc potrzebny jest nam doświadczony projektant wnętrz cena tego typu usługi dla pojedynczego pomieszczenia, może wynieść od 2000 do 2500 złotych. Dzięki temu jednak mamy szansę uniknąć podstawowych błędów, które mogłyby zniweczyć cały nasz wysiłek.

Komentarze