Sypialnia w stylu prowansalskim - jakie meble, ściany, podłoga, dodatki?

Sypialnia w stylu prowansalskimSypialnia w stylu prowansalskim jest ciepła, urocza i przestronna dzięki pastelowej kolorystyce jest doskonałym pomieszczeniem dla marzycielek, które po ciężkim dniu szukają ukojenia w spokojnym, relaksującym wnętrzu.

Nie oznacza to jednak, że jest to pomieszczenie dla singielek - wystarczy bowiem zamienić stonowany róż na spokojną zieleń, beż lub szary, aby stworzyć upojne, pełne harmonii wnętrze dla dwojga.

Należy stosować się do ogólnych zasad charakterystycznych dla stylu prowansalskiego, a więc spokojne pastelowe barwy, naturalne materiały, dużo słońca i stylowych przedmiotów niekoniecznie pochodzących z jednej epoki. Oczywiście w przypadku sypialni głównym kryterium wyboru powinna być funkcjonalność i wygoda.

Ściany i podłoga - sypialnia prowansalska

Aranżując sypialnię w stylu prowansalskim zapomnijmy o typowych kamiennych elementach czy charakterystycznych dla Prowansji kafelkach. Sypialnia powinna być ciepła i przytulna, wymienione powyżej materiały należą raczej do chłodnych i takie też są wnętrza z ich użyciem. W tym wypadku głównym z naturalnych materiałów jest drewno, naturalne lub bielone, także na podłodze. Na ścianach może również być zastosowane w postaci boazerii, która od pewnego czasu powraca do łask i staje się na nowo modna właśnie jako bielony element ozdobny ścian. Kolor ścian powinien być pastelowy, przywołujący sielską kolorystykę prowansalskiej wsi, delikatnie rozświetlających pomieszczenie, gdyż każde prowansalskie wnętrze jest bardzo słoneczne i jasne. Farbę można również zastąpić tapetą z bardzo delikatnym wzorem kwiatowym lub w pastelowe wielobarwne pasy będące wyrazem prowansalskiej geometrii.

Meble do malowniczej prowansalskiej sypialni

Meblując sypialnię w stylu prowansalskim należy pamiętać o stylowej, a jednocześnie bardzo lekkiej formie mebli, przejawiającej się wygiętymi ozdobnymi nóżkami i subtelnymi frezami. W sypialni utrzymanej w tym klimacie w centralnym punkcie znajduje się duże drewniane, najczęściej bielone łóżko ze zdobionym ażurowym zagłówkiem lub pięknie rzeźbionymi szczebelkami. Równie ważnym elementem wystroju jest piękna, romantyczna toaletka z dużym pięknie oprawionym lustrem i kosmetykami pozostawionymi na widoku w artystycznym nieładzie. Komody z fikuśnymi uchwytami na wygiętych nóżkach pełnią nie tylko funkcję ozdobną - powinny być pojemne, gdyż prowansalskie szafy są jedynie uzupełnieniem aranżacji i są najczęściej niewielkie, bardziej ozdobne aniżeli praktyczne. Wisienką na torcie w takiej aranżacji będzie piękny kufer utrzymany w doskonałym stanie lub gustowne pudło na kapelusze, które mogą być dodatkowymi schowkami. W takiej sypialni nie może zabraknąć mebli tapicerowanych, pięknie pikowanych puf, eleganckiego podnóżka lub wygodnego fotela. W sypialniach nastolatek dobrze jest również umieścić biurko i półkę na książki, które utrzymane w prowansalskiej kolorystyce i stylu nie zakłócą wypoczynkowego charakteru pomieszczenia.

Tkaniny - styl prowansalski cechy

Tkaniny w stylu prowansalskim to len, bawełna i kreton w tym wypadku można je wybrać we wzorach znacznie bardziej romantycznych, aniżeli w przypadku salonu czy jadalni, dopuszczalne są zatem kwieciste desenie, lawendowo - różowe pasy i kwiatuszki, zasłony, dywan, narzuta w tym samym kolorze jednak w kilku odcieniach, tak by każda tkanina stanowiła odrębny element, ale była spójna kolorystycznie z całością pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu kilku odcieni tej samej barwy unikniemy monotonii i nudy.

Prowansalskie ozdoby i dodatki

  • toaletka - w tym wypadku to nie tylko mebel, odpowiednio dobrana będzie zdobić pokój;
  • lustro - w rzeźbionej ramie jeśli metraż na to pozwala może być stojące lub ustawione na toaletce, w mniejszych pomieszczeniach zawieszone na ścianie;
  • obrazki - zdjęcia i widoczki w pięknych ramkach z kwiecistym motywami;
  • kosze wiklinowe, kufry ozdobne i pudła na kapelusze dodające romantyzmu aranżacji;
  • bibeloty - ustawione na komodach i półkach mogą to być piękne porcelanowe figurki, fikuśne flakony perfum, lub miniaturowe wazony malowane w kwieciste wzory z suszoną, lub żywą lawendą, dzięki której w całej sypialni unosi się piękny kojący zapach, uważany również za naturalny środek nasenny.

Komentarze