Sypialnia w stylu skandynawskim - jakie meble, kolorystyka, dodatki?

Sypialnia w stylu skandynawskimSypialnia w stylu skandynawskim. Oszczędna w formie, nieco surowa i bardzo minimalistyczna sypialnia w stylu skandynawskim sprawia iż pomieszczenie wydaje się być bardzo uporządkowane, harmonijne a jednocześnie funkcjonalne, wchodząc do niego nie ma wątpliwości że jest to oaza spokoju i wypoczynku.

Sypialnia skandynawska - ściany w sypialni są pomalowane na jednolita barwę, próżno na nich szukać tapet czy ozdób, najczęściej spotykanym elementem dekoracyjnym ścian jest spokojne światło, tworzące nastrojowe fale i cienie.

Efekt ten można uzyskać za pomocą halogenów i list ledowych, dzięki którym do surowego wystroju można wprowadzić trochę magii. Oprócz nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych wizerunek skandynawskiej sypialni można ocieplić uroczymi i zawsze modnymi kinkietami, zawieszonymi symetrycznie po obu stronach łóżka.

Kolorystyka - styl skandynawski

Kolorystyka ścian w skandynawskiej sypialni nie różni się specjalnie od tej stosowanej w całym nurcie, są to spokojne barwy ziemi, beże, zielenie, szarości, a także stonowany nieco przybrudzony niebieski, tak by w pomieszczeniu panował spokojny półmrok rozświetlany jedynie promieniami słońca i sztucznym oświetleniem.

Podłoga w takim pomieszczeniu najczęściej jest wykonana z desek pozostawionych w naturalnym kolorze, pomalowanych na biało, lub znacznie rzadziej pociągniętych ciemna bejcą. W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej spotykamy podłogi laminowane, czyli wyłożone panelami imitującymi drewno, a dla ich ocieplenia na środku sypialni znajduje się jasny, miękki dywan, jednolity lub chodnik np. w typowe dla stylu skandynawskiego pasy w barwach ziemi.

Meble w sypialni skandynawskiej

Wygodne, duże łóżko

Meble w skandynawskiej sypialni to przede wszystkim łóżko - ogromne, wygodne, wykonane z naturalnego drewna, obite skórą lub jedną z naturalnych tkanin tak bardzo cenionych na Półwyspie Skandynawskim. Mebel ten powinien się znajdować w centralnym punkcie pomieszczenie, a po obu jego stronach proste minimalistyczne szafki nocne z lampkami. W tym miejscu można zaszaleć i wybrać te bardziej ozdobne, stanowiące niejako element ozdobny, w wyborze ich najlepiej jest się kierować sztuką nowoczesną, która wniesie do pomieszczenia nieco ekstrawagancji i luksusu.

Szafa w skandynawskiej sypialni

Obowiązkowym meblem w każdej sypialni jest szafa, w tym wypadku najlepiej jest się odwołać do skandynawskiego zamiłowania do funkcjonalności i oszczędności przestrzeni i wybrać szafę wykonywaną na wymiar. Skandynawskie szafy charakteryzuje prosta forma, minimalizm, a jednocześnie dużo miejsca do przechowywania, dlatego nie będzie przesadą szafa wnękowa na całej ścianie. Fronty są najczęściej wykonane z naturalnego drewna pomalowanego na biało, szaro lub płyty meblowej w kolorze pozostałych sprzętów.

Toaletka w stylu skandynawskim

W celu powiększenia i rozświetlenia wnętrza można zastosować lustro, które jest neutralne i pasuje do każdego wystroju. Zaskakującym sprzętem może się okazać dla wielu osób toaletka, której nie powinno zabraknąć w skandynawskiej, jakże funkcjonalnej sypialni. Jest to bowiem mebel tak prosty, iż po zamontowaniu lustra może posłużyć za biurko, do tego proste krzesło, jakie możemy spotkać w większości skandynawskich kuchni. Nie można jednak powiedzieć by taka uniwersalna toaletka była brzydka, gdyż ma swój urok, współgra z resztą mebli, jest jednak zupełnie inna od tych które są marzeniem każdej kobiety, gdyż próżno w nie szukać jakichkolwiek zdobień, frezów czy fikuśnych nieco romantycznych nóżek typowych dla tego sprzętu. Toaletka w stylu skandynawskim oddaje w stu procentach cechy charakterystyczne tego nurtu, minimalizm, ergonomia i jeszcze raz minimalizm.

Tkaniny w skandynawskiej sypialni

Tkaniny w skandynawskiej sypialni to naturalne, grubo plecione bawełna, len, rzadziej kreton, utrzymane w stonowanej kolorystyce, pozbawione wyszukanych wzorów, najczęściej gładkie, lub w typowe skandynawskie pasy. Mówiąc o tkaninach nie sposób nie wspomnieć, iż zamiłowanie do minimalizmu i prostej formy przejawia się również w takim doborze pościeli by pasowała kolorystycznie do zasłon, a te z kolei nie odbiegały zbyt daleko w palecie barw od ścian i mebli.

Komentarze