Aranżacja wąskiej kuchni - porady

Aranżacja wąskiej kuchniMałe lub wąskie kuchnie to zmora wielu właścicieli mieszkań. Przeważnie są one głównym problemem przy aranżacji mieszkania i nie dają zbyt wielu możliwości. Ostatecznie kuchnię taką urządzamy najczęściej maksymalnie ergonomiczne lub rezygnujemy z wielu opcji i rozwiązań. Poniżej przedstawiamy ciekawe i przydatne porady odnośnie tego, jak urządzić małe i wąskie kuchnie, aby zaoszczędzić maksimum miejsca i sprawić by kuchnia była wygodna i estetyczna.

Aranżacja wąskiej kuchni

Jasne wnętrze

Pierwszą podpowiedzią, która jest bardzo przydatna podczas urządzania małych lub wąskich kuchni, jest ta, aby urządzić je w jasnych kolorach. Ściany, podłogi czy elementy wykończeniowe mogą mieć różne faktury, odcienie czy typy barw np. pastelowe lub gładkie. Ważne jest jednak aby były one jasne. W małych pomieszczeniach nawet minimalna ilość światła jest na wagę złota. Jasne powierzchnie dużo lepiej odbijają światło, dzięki czemu możemy przy ich pomocy maksymalnie rozświetlić wnętrze naszej kuchni. Na rynku istnieje również wiele farb rozjaśniających, które zawierają w sobie np. drobiny syntetycznych materiałów lub są specjalnie tworzone w tym celu. Dobór odpowiednich kolorów może dać bardzo pozytywny efekt i znacząco optycznie powiększyć kuchnię.

Przeszklone funkcjonalne meble kuchenne i połyskujące blaty

Kolejnym sposobem na urządzenie wąskich lub małych kuchni jest korzystanie z odpowiednich mebli. Tak jak w przypadku doboru odpowiednich kolorów, jeśli chcemy powiększyć kuchnię optycznie i funkcjonalnie, warto wybierać jedynie odpowiednie modele mebli. Z pewnością będą to meble bez wystających uchwytów czy gałek. Obecnie na rynku możemy znaleźć meble kuchenne z wklęsłymi uchwytami oraz maksymalnie prostą, ale i estetyczną linią. Dzięki temu zyskamy dużo miejsca w samej kuchni, a meble te będą zaprojektowane tak, aby pomieścić również wewnątrz odpowiednie ilości sprzętów.

Bardzo dobrym pomysłem jest również wybieranie mebli, które będą maksymalnie przeszklone. Szklane szyb czy elementy z przejrzystego szkła sprawią, że kuchnia będzie dużo większa optycznie. Będziemy dzięki temu widzieli kuchnie w większych rozmiarach - od krawędzi do końca półki kuchennej, a nie od krawędzi ściany do przedniego frontu. Szkło w meblach kuchennych również odbija światło, co jest dodatkową możliwością rozświetlenia pomieszczenia. Wybierając meble kuchenne, warto pamiętać także o tym, aby wybierać te z połyskującymi frontami. Wbrew pozorom oprócz kwestii estetycznych, połyskujące blaty, również odbijają światło lepiej niż te matowe. Nawet wybierając butelkową zieleń, dużo lepiej zestaw mebli będzie wyglądał z przeszkleniami i połyskującymi frontami niż przy pastelowych fakturach z drewnianymi frontami.

Wykorzystaj miejsce do maksimum na schowki

Kolejną ważną podpowiedzią, która będzie nam pomagała urządzać wąskie kuchnie, jest to, aby wykorzystywać miejsce w pomieszczeniu do maksimum. Istnieje kilka sposobów na to. Z pewnością warto z kuchni usunąć wszystkie elementy i sprzęty, których nie używamy na co dzień i przetrzymywać je np. w korytarzu. Na niskich meblach lub nad wejściem do kuchni warto zrobić schowki z koszy wiklinowych, lub innych nieprzytłaczających elementów. Na głównym blacie pod ścianą warto zrobić półkę w kształcie plastra miodu. Przeważnie nie wykorzystujemy miejsca do końca blatu i pozostaje ono niezagospodarowane. Możemy trzymać tam drobne akcesoria. Ciekawymi pomysłami jest składany stół oraz chowany kosz na śmieci we wnętrzu szafki. Dzięki temu, gdy będziemy gotowali w kuchni, jej środek będzie zupełnie pozbawiony jakichkolwiek przeszkód czy barier.

Układ I lub L

Jeśli planujemy urządzać wąską lub małą kuchnię, niezmiernie ważnym elementem jest wybór jej kształtu. Z pewnością nie powinniśmy zabudowywać wszystkich ścian i wybierać układu U. Najlepszymi wyborami będzie układ L lub I. Pozostawiając jedną wolną ścianę, zyskujemy wizualnie więcej przestrzeni. Możemy również w tym miejscu umieścić stół lub inne elementy. Jeśli istnieje taka możliwość, nie powinniśmy zabudowywać takiego układu do sufitu, pozostawiając jednak pewne wolne miejsce. Wybór litery I naturalnie będzie lepszy, gdy kuchnia jest wąska i długa. Na literę L możemy pozwolić sobie, gdy kuchnia jest mała i jeden ciąg mebli nie będzie wystarczający.

Porada: Jeśli nasza kuchnia jest mała, warto zastosować w niej oświetlenie punktowe np. kilka małych źródeł światła. Dzięki temu nie będziemy optycznie jej zmniejszali dużym kloszem w centralnym punkcie, a wiele mniejszych punktów lepiej doświetli wszystkie miejsca w takiej kuchni.

Otwórz kuchnie na inne pomieszczenie

Opcją często nie braną pod uwagę przez wiele osób, które borykają się z małymi kuchniami, jest otwarcie jej na drugie pomieszczenie. Nie zawsze rozwiązanie takie jest możliwe, ale jeśli mamy taką opcję do wyboru, warto ją rozważyć. Będzie polegała ona na usunięciu ściany wejściowej do kolejnego pomieszczenia. Jeśli jest to salon lub pokój w taki sposób możemy stworzyć z niego jadalnię na czas obiadu, a miejsce w kuchni przeznaczone na stół wykorzystać inaczej np. funkcjonalnie lub tworząc układ zabudowy. W ten sposób możemy korzystać z otwartej kuchni dużo bardziej komfortowo w trakcie gotowania. W miejscu usuniętej ściany możemy zamontować przesuwane drzwi lub inny stały element odgradzający oba pomieszczenia. Jeśli zależy nam tylko na powiększeniu optycznym kuchni, ciekawym pomysłem jest stworzenie drewnianego stelaża z zielonymi roślinami, który będzie przejrzysty na wylot.

A może projektant?

Urządzanie małej lub wąskiej kuchni to nie proste zadanie i wie o tym każda osoba, która kiedykolwiek stanęła przed takim wyzwaniem. W takich sytuacjach pewnego rodzaju rozwiązaniem może być skorzystanie pomocy dekoratora wnętrz lub projektanta. Osoby takie doskonale znają wiele różnych rozwiązań oraz najnowsze trendy. Z pewnością wiedzą jak skutecznie powiększyć optycznie dane pomieszczenie lub powiększyć je w funkcjonalny sposób. Koszt konsultacji nie musi być spory - szczególnie jeśli chcemy zainwestować w gruntowną przebudowę takiej kuchni. Dzięki temu będziemy mogli paradoksalnie zaoszczędzić, wybierając poszczególne opcje zarekomendowane przez specjalistę lub urządzić naszą kuchnię dużo lepiej niż samodzielnie.

Komentarze