Dekoracje wnętrz w stylu hinduskim

Dekoracje w stylu hinduskimPrzestrzeń, w której żyjemy jest odzwierciedleniem naszej osobowości, bardzo ważne jest, aby stworzyć w niej atmosferę, w której czujemy się swobodnie, w której możemy się zrelaksować i spędzić czas. Aby to wszystko osiągnąć, w grę musi wejść dekoracja, czy to w pomieszczeniach, czy na zewnątrz. Dekoracja jest sztuką samą w sobie, która bada połączenie elementów ozdobnych i zakwaterowanie w konkretnej przestrzeni.

Aby udekorować przestrzeń możemy uciec się do specjalisty od dekoracji lub możemy pójść dalej i zrobić to samemu, kierując się własnymi upodobaniami i odniesieniami. Jeśli decydujemy się na dekorowanie przestrzeni bez pomocy profesjonalisty, należy wziąć pod uwagę kilka elementów i wytycznych, a przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w dekoracji obowiązuje mnóstwo zasad i stylów.

Zapoznajmy  się ze wskazówkami i niezbędnymi elementami do uzyskania dekoracji inspirowanej typowo indyjskim wystrojem. Dekoracje te cechuje barwność, egzotyka i duchowość. Zwykle przekazuje pozytywną emocjonalność i tworzy duchowe połączenie w domu. Ponadto styl indyjski charakteryzuje się wystrojem pełnym kolorowych i wzorzystych przedmiotów.

Co wyróżnia się w tego typu dekoracjach?

  1. Kolorowe elementy: wydaje się, że to mantra tej grupy etnicznej, coś, co jest częścią ich filozofii życia.
  2. Wzory: nie jest skomplikowane zobaczyć, oprócz dużej ilości kolorów, wzorzyste elementy, czy to poprzez obrazy, czy rzeźby w drewnie.
  3. Tkaniny: połączenie faktur poprzez tkaniny pozwala na stworzenie różnego rodzaju atmosfery.
  4. Światło: kandelabry, świece, centra kadzideł - wydaje się, że wszystko, co ma związek z duchowością nabiera szczególnego znaczenia.

Kluczowe elementy dekoracji hinduskiej

Meble

Jednym z najczęściej używanych materiałów w meblach jest drewno, niektóre z najbardziej używanych to bambus, dąb, teak, orzech i dalbergia. To ostatnie jest drewnem pochodzącym z Indii, a obecnie uważane jest za jedno z najbardziej luksusowych i jest powszechnie stosowane do budowy kredensów, komód i biurek. Meble stanowiące część indyjskich dekoracji to zazwyczaj antyczne meble o rustykalnym wyglądzie, rzeźbione w różne motywy i malowane na inny kolor niż drewno. Aby znaleźć meble tego typu warto udać się na pchle targi lub do sklepów z drugiej ręki, gdzie znajdują się zabytkowe meble lub można dostosować każdy drewniany mebel poprzez szlifowanie, rzeźbienie lub malowanie do smaku.

Drewniane hinduskie meble
Drewniane meble

Należy również wziąć pod uwagę, że hindusi są w stałym kontakcie z podłogą. Zazwyczaj jedzą, cieszą się swoimi tradycjami i czasem wolnym na podłodze, dlatego pufy, dywaniki i poduszki są bardzo ważne w hinduskim wystroju. Elementy te mogą być również wykorzystywane jako elementy dekoracyjne, ponieważ często posiadają hafty, nadruki i jasne kolory.

Tkaniny

Tkaniny są jednym z najważniejszych elementów w dekoracjach. Można je wykorzystać do ozdoby ścian, kanap, mebli, jako dywany, obrusy czy pościel. Podobnie jak w przypadku mebli, tkaniny charakteryzują się połączeniem jasnych kolorów, takich jak pomarańczowy, żółty czy fuksja oraz wzorów takich jak paisley, motywy geometryczne, wiry, wzory kwiatowe, mandale i wiele innych. Słońce jest również powtarzającym się motywem w typowych indyjskich tkaninach dekoracyjnych.

Przedmioty

Wystrój domu w stylu indyjskim nie byłby kompletny bez wkomponowania przedmiotów i elementów, których funkcja jest wyłącznie estetyczna. Najczęściej stosowanymi materiałami na przedmioty uzupełniające są terakota, ceramika, metal lub tkanina. Niektóre z elementów, które można wykorzystać do uzupełnienia wystroju pomieszczenia to wazony, posągi Buddy, dywany, lampy etniczne, wzorzyste poduszki, kadzidła itp. Wszystkie te elementy zazwyczaj obracają się wokół religii buddyjskiej i poszukiwania równowagi duchowej i psychicznej. Ponadto pomieszczenia są zazwyczaj bardzo przeładowane elementami, wzorami i kolorami, jednak ten sam klimat można uzyskać przy pomocy niewielu przedmiotów i przy użyciu niewielu kolorów i wzorów.

Kolory

Kolory są również jednym z kluczowych elementów w hinduskiej dekoracji, są obecne zarówno w meblach, jak i w tkaninach i przedmiotach. W rzeczywistości, w przeciwieństwie do innych rodzajów dekoracji, w Indiach ściany są zwykle malowane w jasnych i uderzających kolorach. Najbardziej dominującymi kolorami są złoto, które symbolizuje bogactwo, oraz czerwień, która symbolizuje dobrobyt. Chociaż złoto i czerwień są dominującymi kolorami, to prawda jest taka, że paleta kolorów używanych w dekoracjach jest nieskończona, a używane są przede wszystkim nasycone i jasne kolory. Inne z najczęściej stosowanych kolorów to fuksja, czerwień i pomarańcz, które nadają pomieszczeniu nutę kreatywności oraz oczyszczającą i inspirującą siłę.

Indyjskie pomysły na dekoracje

Kiedy znamy już główne elementy, które należy wziąć pod uwagę, aby przeprowadzić dekorację w stylu hinduskim, teraz musimy tylko zdecydować, które pomieszczenie lub kącik będzie urządzone w tym stylu. Wskazane jest, aby cały dom był urządzony zgodnie ze stylem we wszystkich pomieszczeniach, ale jeśli nie chcesz przeładować wszystkich przestrzeni, możesz zastosować dekorację hinduską w jednym pomieszczeniu lub możesz udekorować bez użycia wszystkich wyżej wymienionych elementów. Niektóre z pomieszczeń lub zakątków, które można urządzić w stylu hinduskim lub w których najczęściej chce się osiągnąć atmosferę spokoju, równowagi i relaksu to:

Sypialnia

Sypialnia jest być może najbardziej osobistą przestrzenią w domu, jest to miejsce, w którym odpoczywasz i w którym szukasz spokoju i ukojenia. Jeżeli ty chcesz dekorować sypialnię z hinduskim stylem ja jest celowy stawiać rzeźbionego drewnianego zagłówka z mandalą lub słońcem, lub gobelin na ścianie. Możesz również użyć haftowanych i drukowanych tkanin z motywami kwiatowymi lub drukami paisley jako pościel i włączyć kilka puf i etnicznych lamp.

Hinduskie tkaniny
Hinduskie tkaniny

Pokój dzienny

Salon to miejsce, w którym spędza się większość czasu, czy to w gronie rodziny, pary, z przyjaciółmi czy nawet samotnie. Powinna to być przestrzeń, w której można się spotkać, zjeść, odpocząć, a nawet pobawić się i wykonać jakąś czynność związaną z wypoczynkiem. Z tego powodu należałoby stworzyć komfortową przestrzeń pełną puf i poduszek, przytulną przestrzeń z dywanikami i tkaninami oraz niskie lampy, które tworzą atmosferę spokoju.

Kącik na świeżym powietrzu

Chociaż jest to bardziej typowe dla pomieszczeń wewnętrznych, indyjskie dekoracje mogą być również realizowane w przestrzeniach zewnętrznych, takich jak tarasy, balkony czy patia, gdzie można stworzyć wygodny kącik pełen spokoju. W tym celu warto umieścić wokół niej wygodną sofę pełną poduszek i puf, a także etniczne lampy podłogowe i rośliny.

Komentarze