Mieszkanie dla studenta - porady aranżacyjne. Jak urządzić mieszkanie dla studenta?

Mieszkanie dla studentaNowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Zarówno nauka stacjonarna, jak i online wymaga odpowiednio przygotowanej przestrzeni. Student będzie spędzać wiele godzin tygodniowo na nauce, dlatego konieczne jest takie zaprojektowanie mieszkania dla niego, aby przestrzeń edukacyjna była funkcjonalna, praktyczna, bezpieczna i wygodna. Trzeba też pamiętać o tym, że żak nie żyje samą nauką. Niezbędna jest też przestrzeń dedykowana odpoczynkowi oraz dobrze wyposażona kuchnia i łazienka.

Dla studenta rodzice najczęściej kupują lub wynajmują kawalerkę albo niewielkie mieszkanie dwupokojowe. Ta druga opcja jest z pewnością wygodniejsza i bardziej praktyczna, jednak nawet bardzo małą kawalerkę możemy urządzić tak, aby znalazło się w niej wszystko, co niezbędne studentowi. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie dla studenta.

Co powinno znaleźć się w mieszkaniu dla studenta? - porady aranżacyjne

Studenci mają specyficzne potrzeby. W przypadku nauki stacjonarnej bardzo często są poza mieszkaniem przez wiele godzin dziennie, a ucząc się online, ogromną ilość czasu spędzają przed ekranem komputera. Często brakuje im czasu na mozolne sprzątanie. Dlatego mieszkanie dla studenta trzeba urządzić w taki sposób, aby było jak najbardziej praktyczne, a jego codzienna obsługa nie wymagała dużych nakładów czasu.

Bardzo ważny jest wybór materiałów. Tutaj najlepiej postawić na trwałość, solidność i prostotę wykonania. Zarówno meble, jak i inne elementy wyposażenia wnętrz powinny być zrobione z wysokiej jakości trwałych i łatwych w czyszczeniu materiałów. Dzięki temu nie ulegną szybko zniszczeniu, a ich utrzymanie w czystości nie będzie wymagało dużego nakładu pracy.

Ściany najlepiej pomalować dobrą farbą zmywalną, z której bez problemu usuniemy wszelkie plamy i zabrudzenia. Na podłogę z kolei wybierzmy trwały gres, dobrą wykładzinę PCV bądź wysokiej odporne laminowane panele podłogowe klasy AC 5.

Jeśli chodzi o kolory we wnętrzach, to trzymajmy się raczej spokojnych neutralnych barw. Przede wszystkim sprawdzą się:

  • biele,
  • beże,
  • szarości,
  • naturalne kolory drewna.

Takie barwy nie rozpraszają, nie powodują pobudzenia ani znużenia, a także pasują do nich dodatki we wszystkich kolorach.

Wybierając obicie kanapy, fotela czy dodatki w postaci na przykład ozdobnych poduszek, pamiętajmy, że materiały syntetyczne takie jak poliester są o wiele trwalsze i łatwiej utrzymać je w czystości. Na wymagający len, włókno konopne czy delikatną bawełnę, decydujmy się tylko wtedy, jeśli nasze rozpoczynające studia dziecko ma pedantyczną naturę.

Wybierzmy meble o prostej formie, bez wyszukanych uchwytów czy innych ozdobników, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu.

Szczególnie ważne są także wysokiej jakości okna i drzwi, które zapewnią odpowiednie wyciszenie mieszkania. Jest to bardzo istotne, ponieważ hałas dobiegający na przykład z ruchliwej ulicy, może bardzo przeszkadzać w efektywnej nauce.

Nie można też zapomnieć o dobrym oświetleniu w mieszkaniu. Jest to szczególnie ważne w strefie przeznaczonej do nauki.

Urządzając mieszkanie dla studenta, kolejną istotną kwestią jest zapewnienie stałego dostępu do szybkiego Internetu, który jest obecnie po prostu niezbędny do nauki. Ważna jest też duża ilość łatwo dostępnych gniazdek elektrycznych w mieszkaniu. Jeśli nie ma możliwości montażu większej ilości gniazdek, wówczas zakupmy kilka dobrej jakości przedłużaczy, do których można podłączyć kilka urządzeń elektronicznych jednocześnie.

Jak zaprojektować mieszkanie dla studenta?

Niewątpliwie jedną z najważniejszych części mieszkania dla studenta jest strefa przeznaczona do nauki. Nie możemy jednak zapominać także o miejscu do odpoczynku, a także dobrze wyposażonej kuchni i łazience. Pamiętajmy, że aby nauka była efektywna, konieczne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości dobrej jakości snu i wypoczynku, a także dbałość o higienę i odżywianie. Zobacz, o czym należy pamiętać podczas urządzania mieszkania dla studenta.

1. Przestrzeń do nauki

Tutaj najważniejsze jest biurko i krzesło. Wybierzmy takiej wielkości biurko, aby zmieściły się na nim bez problemu komputer, drukarka, podręczniki oraz zeszyty z notatkami. Jeśli nasza pociecha studiuje na kierunku wymagającym pracy z rysunkiem technicznym lub odręcznym, to trzeba także pomyśleć o specjalnym stole projektowym lub kupić wysokiej jakości wielofunkcyjne biurko o regulowanej wysokości i przechyle blatu.

Krzesło powinno być ergonomiczne, czyli przyjazne dla kręgosłupa, o regulowanej wysokości oraz z regulowanym oparciem i podłokietnikami. Pamiętajmy, że student będzie w nim spędzać długie godziny na nauce. Niewygodne krzesło będzie skutkować bólami kręgosłupa, a z czasem może doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

W strefie przeznaczonej do nauki warto również uwzględnić regały z półkami na podręczniki, zeszyty i segregatory, aby student miał wszystko pod ręką.

2. Strefa odpoczynku i relaksu

Przestrzeń do snu i wypoczynku powinna być możliwie jak najbardziej oddzielona od strefy dziennej przeznaczonej do nauki. Choć wielu młodych ludzi chętnie uczyłoby się z laptopem na kolanach w łóżku, to jednak lepiej unikać takich sytuacji. Taki sposób nauki wpływa negatywnie na jej wydajność oraz efektywność.

Rozkładaną sofę do spania lub łóżko ustawmy więc w osobnym pokoju, lub jeśli urządzamy jednopokojową kawalerkę, w wyodrębnionej części sypialnej pomieszczenia. Mebel do spania powinien być solidny i trwały z dobrym materacem oraz zdejmowanym pokrowcem, który jeśli zajdzie taka potrzeba, można łatwo i szybko zdjąć i uprać.

3. Kuchnia

Kuchnie w kawalerkach i niewielkich mieszkaniach mają zazwyczaj bardzo mały metraż. Jednak dokładnie wszystko planując, możemy kuchnię lub aneks kuchenny urządzić wygodnie i funkcjonalnie.

W kuchni studenta powinny się znaleźć:

  • co najmniej 2-3 szafki do przechowywania żywności oraz akcesoriów kuchennych,
  • płyta grzewcza - na potrzeby jednej osoby w zupełności wystarczy taka dwupalnikowa,
  • lodówka z zamrażalnikiem,
  • niewielki zlewozmywak, a jeśli pozwala na to metraż to również zmywarka do naczyń,
  • czajnik elektryczny,
  • kuchenka mikrofalowa.

Z naczyń kuchennych i zastawy zadbajmy o to, by w kuchni znajdowały się 2-3 różnej wielkości garnki, patelnia, talerze płaskie oraz głębokie, 2-3 miseczki różnej wielkości, pojemniki do przechowywania żywności (najlepiej hermetyczne) oraz sztućce.

4. Łazienka

Łazienki w małych mieszkaniach są skromnej wielkości, dlatego znacznie lepiej sprawdzi się montaż kabiny prysznicowej niż wanny. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ zabiegany student z pewnością częściej i chętniej będzie korzystać z prysznica, a i utrzymanie go w czystości jest o wiele łatwiejsze.

Konieczny jest także montaż dużej umywalki oraz sedesu. Trzeba też zakupić choćby niewielką pralkę, a także szafkę lub półkę do przechowywania kosmetyków i zamontować wieszaki na ręczniki i szlafrok.

Jeśli chodzi o okładzinę ścienną i podłogową, to zdecydowanie najlepiej sprawdzą się płytki. Są one trwałe i łatwo je utrzymać w czystości.

5. Miejsce do przechowywania rzeczy

Bez względu na metraż mieszkania, musimy też wygospodarować przestrzeń do przechowywania odzieży, obuwia oraz takich akcesoriów, jak plecaki czy różnego rodzaju torby. Najbardziej praktyczna będzie duża szafa z drzwiami przesuwanymi, wewnątrz której będzie zarówno miejsce do powieszenia odzieży, jak i mniejsze oraz większe półki czy szuflady.

Tuż przy drzwiach warto także postawić wieszak na kurtki i płaszcze lub zamontować wieszaki na ścianie oraz wygospodarować miejsce na niewielką szafkę na buty.

Urządzając mieszkanie dla studenta, wcale nie musimy dysponować dużym budżetem. Wiele ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań meblowych jest dostępnych w przystępnych cenach. Warto wybierać wielofunkcyjne meble modułowe, dzięki którym zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i sporo przestrzeni, a także damy studentowi cenną możliwość szybkiej zmiany wystroju mieszkania, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie zapominajmy jednak, że powinny one być wykonane z dobrej jakości trwałych materiałów.

Komentarze