Jak urządzić przedpokój? Funkcje przedpokoju

Aranżacja przedpokojuUrządzając mieszkanie lub dom, z reguły skupiamy całą uwagę na takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka, sypialnia czy salon. Przedpokój często traktujemy po macoszemu, a jego wystrój jest dosyć przypadkowy. Tymczasem jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, które pełni wiele ważnych funkcji, a jego praktyczne urządzenie bardzo ułatwi nam życie.

Aranżując je w odpowiedni sposób, możemy optycznie powiększyć przestrzeń, a także zmieścić w niej wszystkie niezbędne meble i akcesoria jak np. szafa na odzież wierzchnią, szafka na buty. Dowiedz się jak urządzić przedpokój, który będzie jednocześnie funkcjonalny i elegancki.

Funkcje przedpokoju

Przedpokój jest bardzo ważnym pomieszczeniem. Pełni on dwie niezwykle istotne funkcje w naszym mieszkaniu bądź domu:

  1. funkcję reprezentacyjną,
  2. funkcję przechowalniczą.

Pamiętamy, że przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które zarówno my sami, jak i nasi goście widzą po wejściu do naszego mieszkania. Warto więc przyłożyć się do jego aranżacji. Jest on wizytówką naszego domu, dlatego warto zaaranżować go tak, by tworzył spójną całość z pozostałymi pomieszczeniami. Niechlujnie urządzony, zagracony, ciemny i nieuporządkowany przedpokój sprawi, że osoby odwiedzające nasz dom odniosą bardzo negatywne pierwsze wrażenie. Weźmy to pod uwagę, ponieważ, nawet jeśli pozostałe pomieszczenia są czyste, eleganckie i urządzone z najwyższą pieczołowitością, to jednak brzydki przedpokój - niestety - pozostanie w pamięci na długo.

Drugą niezwykle istotną funkcją przedpokoju jest jego rola przechowalnicza. Pomieszczenie to ma służyć głównie do przechowywania noszonej na co dzień w danym sezonie odzieży wierzchniej (kurtki, płaszcze, palta, bluzy polarowe, płaszcze przeciwdeszczowe, szale, czapki, rękawiczki) oraz obuwia. Wygospodarujmy też miejsce na parasolki oraz plecak czy torebkę, a także torby na zakupy. Dzięki funkcjonalnej aranżacji przestrzeni będziemy mieć wszystko pod ręką, co znacznie ułatwi przygotowania do wyjścia z domu, zwłaszcza o poranku, gdy wszyscy domownicy spieszą się do pracy lub szkoły.

Jak urządzić przedpokój?

Odpowiedni dobór kolorów, materiałów oraz mebli sprawi, że przedpokój będzie piękną wizytówką naszego domu i miejscem, gdzie wygodnie przechowamy okrycia wierzchnie, obuwie i niezbędne na co dzień akcesoria.

Najważniejsze kwestie podczas urządzania przedpokoju to:

  1. kolory,
  2. materiały,
  3. meble.

1. Kolory

Przedpokój to często pomieszczenie niewymiarowe oraz ciemne. Odpowiednio dobierając kolory, możemy znacznie poprawić jego proporcje oraz sprawić, że będzie jaśniejsze i optycznie powiększone. Na przedpokoju sprawdzą się więc jasne tapety (również takie z połyskiem) oraz jasne farby.

Idealne kolory na przedpokój

  • Żółty,
  • Jasny pomarańczowy,
  • Jasna zieleń,
  • Delikatne pastele,
  • Bardzo jasna szarość,
  • Beż.

Choć biel świetnie powiększa pomieszczenia i wygląda bardzo elegancko, to jednak na przedpokoju może się nie sprawdzić, ponieważ białe ściany będą szybko ulegać zabrudzeniu. Przedpokój jest narażony na różnego rodzaju zachlapania błotem czy wodą, sporą ilość kurzu, pyłu oraz piasku, który przynosimy na obuwiu z zewnątrz - szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jeśli więc koniecznie chcemy zastosować biel na przedpokoju, niech pojawi się tylko na jednej wybranej ścianie, a nie w całym pomieszczeniu.

Ciekawym rozwiązaniem jest aranżacja ścian przedpokoju w dwóch kolorach. Dzięki sprytnym trikom możemy na przykład poprawić proporcje długiego i wąskiego korytarza. W tym celu powinniśmy pomalować dłuższe ściany na jasne kolory, natomiast te krótsze na ciemne.

Nie bez znaczenia jest również kolor podłogi na przedpokoju. Wybierając konkretną barwę, warto wziąć pod uwagę to, że podłoga na przedpokoju brudzi się znacznie szybciej niż w pozostałych pomieszczeniach, ponieważ chodzimy po niej w obuwiu, które często bywa zabrudzone, szczególnie w okresie zimowym. Zarówno na bardzo jasnej, jak i bardzo ciemnej podłodze, wszelkie zabrudzenia takie jak piasek, kurz czy zacieki będą bardzo widoczne. Najlepiej więc sprawdzą się kolory pośrednie na przykład:

  • brązy,
  • ciemne beże,
  • szarość,
  • przygaszony ceglasty.

2. Materiały

Trwałość to cecha, którą powinniśmy postawić na pierwszy miejscu, wybierając materiały na przedpokój. Nie warto kupować najtańszych kiepskiej jakości paneli podłogowych czy płytek, ani łatwo brudzącej się farby. Przedpokój to pomieszczenie wyjątkowo intensywnie eksploatowane. Sprawdzą się więc takie materiały jak:

  • porządna i trwała zmywalna farba do ścian, z której łatwo usuniesz wszelkie zabrudzenia,
  • dobra trwała tapeta zmywalna na przykład winylowa, którą można wielokrotnie czyścić - są wytrzymałe oraz niepalne,
  • dobrej jakości panele podłogowe lub deski podłogowe (takie o wysokiej klasie ścieralności),
  • dobre płytki - na korytarzu nie sprawdzą się bardzo ładne, ale delikatne płytki ceramiczne, które stosujemy w łazience. Wybierzmy trwalsze rozwiązanie jak na przykład płytki gresowe odporne na ścieranie, łatwe w czyszczeniu i również bardzo dekoracyjne.

3. Meble do przedpokoju

Podstawowym meblem do przedpokoju jest duża, pojemna i funkcjonalna szafa. Ze względów praktycznych najlepiej sprawdzi się szafa wnękowa robiona na wymiar z drzwiami przesuwnymi. Bez problemu dopasujemy jej wielkość do gabarytów naszego pomieszczenia, a dzięki łatwemu otwieraniu jej użytkowanie będzie bardzo wygodne.

Jeśli pozwala na to wielkość pomieszczenia, warto również postawić w nim wielofunkcyjną komodę, której dolna specjalnie zaprojektowana szuflada będzie stanowić szafkę na buty, a do pozostałych włożymy na przykład szaliki, czapki, rękawiczki, parasole czy siatki na zakupy. Takie rozwiązanie sprawi, że będziemy mieć wszystko pod ręką.

Dobrym pomysłem jest również umieszczenie w korytarzu wieszaka na odzież wierzchnią. Nie zawsze od razu po powrocie do domu można włożyć kurtkę czy płaszcz do szafy. Na przykład, jeśli zmokniemy, konieczne jest uprzednie wysuszenie odzieży na wieszaku. W zależności od naszych upodobań oraz ilości miejsca, jakim dysponujemy do wyboru mamy stojące wieszaki na ubrania lub takie montowane bezpośrednio na ścianie.

Ładnym i praktycznym gadżetem na przedpokój jest także szafka na klucze. Dzięki niej już nigdy nie będziemy musieli nerwowo szukać kluczy do mieszkania czy kluczyków lub pilota do auta rano przed wyjściem do pracy.

Koniecznie powieśmy też na ścianie duże lustro. Będziemy mogli skontrolować swój wygląd przed wyjściem z domu. Dzięki niemu również powiększymy optycznie pomieszczenie. Lustro możemy powiesić na ścianie, kupić dekoracyjne lustro stojące lub wybrać szafę z lustrzanymi drzwiami.

Urządzając przedpokój, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Najczęściej oferują ją firmy produkujące szafy wnękowe. Specjalny program komputerowy na podstawie wymiarów naszego przedpokoju pomoże dobrać odpowiednią wielkość, kształt oraz kolor mebli i dodatków. Wizualizacja 3D pozwoli ocenić, czy zadowala nas wybrana aranżacja.

Komentarze