Nowoczesne łazienki - ECO, przestronna i mała

Nowoczesna łazienkaNowoczesne łazienki zachwycają designem, funkcjonalnością i rozwiązaniami, o których jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Oczekiwania wobec łazienek w ostatnim 10 leciu zmieniły się diametralnie. Współczesne łazienki bardziej przypominają przestronne pokoje kąpielowe lub kompaktowe domowe SPA aniżeli przestrzeń wygospodarowaną do mycia, prania, suszenia itd.

Ku naszemu zadowoleniu architekci nie żałują miejsca na łazienkę, już nie upychają jej w przypadkowo uzyskanej luce pomiędzy pokojem i korytarzem. W nowym budownictwie obserwujemy zdecydowany ukłon w kierunku łazienek, które otrzymują realny metraż umożliwiający stworzenie ciekawej aranżacji. Niestety nadal spora część Polaków nie może pochwalić się takim luksusem jak przestronny pokój kąpielowy. To właśnie z myślą o właścicielach domów czy mieszkań powstały aranżacje w stylu kompaktowego domowego SPA. Nowoczesne łazienki są nie tylko pięknie wykończone i funkcjonalne, panuje w nich niczym niezmącony ład dzięki podziałowi na strefy.

Podział na strefy w nowoczesnej łazience

Obecnie to pomieszczenie nabrało zupełnie innego i nieznanego dotychczas wymiaru. Oczekujemy, by spełniała potrzeby wszystkich domowników i "rosła" wraz z najmłodszymi użytkownikami. Powinna być zatem bardzo ergonomiczna i spełniać kilka ważnych funkcji.

Funkcja toaletowa, z miejscem na poranną toaletę i kosmetyki. W tej kwestii postawiliśmy na rozwiązania znane i sprawdzone za oceanem. W polskich łazienkach zagościły umywalki nablatowe (w dużych łazienkach dwie obok siebie umożliwiające toaletę dwóch osób jednocześnie, co doskonale sprawdza się o poranku). Blat w łazience pełni aż trzy funkcje, po pierwsze podtrzymuje umywalkę, po drugie może zastąpić otwarte wiszące półki, a po trzecie idealnie sprawdza się w roli toaletki damskiej.

Funkcja kąpielowa - łazienka jest niewątpliwie tym pomieszczeniem, w którym nie powinno zabraknąć prysznica lub wanny. Obecnie najchętniej kupowane są wanny wolnostojące na fikuśnych nogach lub proste, przypominające walce, koła i beczki. Na uwagę zasługuje nie tylko biała armatura, najnowsze trendy co do baterii również nie przypominają w niczym tych sprzed kilku lat temu. Nadal pozostaliśmy przy prostych minimalistycznych formach, jednak ultranowoczesna bateria do wanny jest montowana przy podłodze, kształtem przypomina wiejski kran ogrodowy, chromowy połysk natomiast nadaje jej miejskiego luksusowego charakteru. Każdy szczegół jest dokładnie przemyślany, nawet pokrętła nie wyglądają jak pokrętła i mogą wprawiać w zakłopotanie. Na uwagę zasługuje fakt, że nowoczesne baterie łazienkowe w większości są wyposażone w termoregulację, która gwarantuje stałą temperaturę wody, gustowną minimalistyczną słuchawkę prysznicową i koniecznie deszczownicę. Baterie przeznaczona do umywalek z kolei montuje się pod sufitem by proste, subtelne chromowane, niklowane, lub miedziane zwisały nad zlewem, zachwycając elegancką prostotą. Kolejna możliwość to minimalistyczne, ultranowoczesne baterie montowane w ścianie. Na niewielkim metrażu wannę zastępuje prysznic, ten nowoczesny to szkło hartowane montowane bezpośrednio do podłogi i koniecznie minimalistyczny i funkcjonalny odpływ liniowy.

Funkcja WC również przeszła dużą metamorfozę, najmodniejsze sedesy to te kompaktowe montowane w ścianie i swobodnie wiszące nad podłogą. Droższe modele są sterowane za pomocą pilota lub aplikacją na smartfonie. Nowoczesne sedesy posiadają zintegrowane bidety i opcję samoczyszczenia. Dzięki zastosowaniu jonów srebra są nie tylko zabezpieczone przed groźnymi bakteriami, nie tworzy się na nich również osad.

Funkcja robocza - nawet nowoczesne łazienki w wielu domach muszą zmieścić pralkę i suszarkę. Jeśli chcemy stworzyć ultra nowoczesne wnętrze nie będzie w nim miejsca na sznurki czy suszarkę podsufitową, doskonałym rozwiązaniem będzie natomiast pralko-suszarka lub samodzielna suszarka elektryczna. Dekoratorzy wnętrz polecają ukrycie mini pralni w szafie wnękowej, jeśli nie ma na nią miejsca, istnieje możliwość ustawienia sprzętów pod blatem, tym bardziej że w sprzedaży są modele pralek i suszarek o głębokości 45 cm.

Ściany i podłoga w nowoczesnej łazience

Od kilku sezonów obserwujemy spadek zainteresowania tradycyjnymi płytkami łazienkowymi. Podłogi znacznie częściej pokrywają egzotyczne gatunki drewna odporne na wilgoć, naturalny kamień lub beton szlifowany. Jeśli kafelki to imitujące deski lub duże bezfugowe gresy z połyskiem, które tworzą piękną jednolitą powierzchnię. Kolejną nowością jest aranżacja ścian łazienkowych. Jeśli płytki to tylko na ścianie z wanną lub prysznicem, ponadto często tradycyjne kafelki zastępują podświetlone szklane panele z piękną florystyczną grafiką, podkreślające klasę salonu kąpielowego. Uzupełnieniem takiej aranżacji jest farba odporna na wilgoć w jednym z modnych kolorów. W małych blokowych łazienkach grafikę na szkle mogą zastąpić duże tafle lustra grafitowego, które optycznie powiększą przestrzeń lub modne płytki. Aranżując taką przestrzeń, warto pamiętać, by zatrzeć granicę pomiędzy podłogą i ścianami, w ten sposób łazienka stanie się interesującą wielowymiarową przestrzenią.

Nowoczesne meble łazienkowe

W nowoczesnych łazienkach zabudowa meblowa odgrywa bardzo ważną rolę. Tworząc nowoczesne harmonijne wnętrze, należy wyeliminować chaos obecny w polskich łazienkach przez całe dziesięciolecia. Niezbędna zatem będzie zabudowa meblowa. W najnowszych trendach znajdziemy niewidoczne niemalże systemy, w których szafki i szafy łazienkowe są pozbawione uchwytów i tworzą piękną lakierowaną ścianę. Poszczególne szafki otwieramy jednym dotknięciem ręki (system klik klak). W nowoczesnej łazience nie pozostawiamy całej gamy kosmetyków na widoku, a jedynie te pięknie opakowane np. flakony perfum, pozostałe ukrywamy w zabudowie meblowej. W nowoczesnej łazience powinna znaleźć się szafka na kosmetyki, oddzielna na chemię i akcesoria do prania, a także szafa na ręczniki.

Oświetlenie w nowoczesnej łazience

Jak można zaobserwować w prezentowanych aranżacjach, łazienkę oświetlamy listwami LED, plafonami, pięknymi salonowymi żyrandolami i kinkietami. Jednym słowem wszystkie chwyty dozwolone pod warunkiem, że podkreślą charakter aranżacji.

Dwie aranżacje nowoczesnego salonu kąpielowego

Pierwsza łazienka to przykład przestronnego salonu kąpielowego w stylu ECO, w którym każda ze stref jest pięknie wyeksponowana. Niestety taki zabieg można zastosować tylko na dużej przestrzeni.

Nowoczesna łazienka ECO

Na uwagę zasługuje aranżacja ściany przy wolnostojącej wannie, szklany panel z florystyczną grafiką przenosi nas w egzotyczne zakątki świata. Dwie kubełkowe umywalki i minimalistyczny blat podkreślają rolę strefy toaletowej, w której niestety brakuje miejsca do przechowywania kosmetyków. Na przeciwległej ścianie dekorator umieścił sedes i bidet utrzymane w klimacie umywalek. Niewielka strefa robocza została ukryta za efektowną ścianą z kaktusami.

Kolejna łazienka to odważna nowoczesna aranżacja, w której barwy podkreślają modernistyczny charakter pomieszczenia. Ściana w kolorze zdecydowanej fuksji podkreśla, jak ważna dla domowników jest strefa toaletowa, w której znajdują się dwie umywalki, duże lustro i dwie oddzielne szuflady na przybory.

Nowoczesna łazienka w modnych kolorach

Na przeciwległej ścianie jest nowoczesny sedes i bidet. Ściana z mozaiką to nowoczesny prysznic bez brodzika, w którym znajduje się niewielka deszczownica i trzy odpływy liniowe. Za ścianą z umywalkami wygospodarowano mini pralnię ze wszystkimi sprzętami. Na uwagę zasługuje nowość w postaci małego powiększającego lusterka, które ułatwia wykonywanie makijażu.

Kompaktowe domowe SPA - nowoczesna mała łazienka

Ostatnia aranżacja to przykład kompaktowego mini-SPA, które z powodzeniem zmieścimy w mikroskopijnych łazienkach w blokach.

Mała nowoczesna łazienka

W prezentowanej łazience znalazła się wąska kabina prysznicowa z panelem natryskowym, deszczownicą i słuchawką prysznicową, dwie wolnostojące umywalki i sedes zamontowany w ścianie. Rezygnacja z wanny i tradycyjnego brodzika oraz blatu to idealne rozwiązanie, dzięki któremu w małym pomieszczeniu możemy stworzyć kompaktowe domowe SPA. Dekorator zastąpił blat funkcjonalną półką pod lustrem, która optycznie powiększa przestrzeń. Kolejnym zabiegiem, dzięki któremu powierzchnia wydaje się większa to montaż tego samego wzoru płytek subtelnie prążkowanych na podłodze i wszystkich ścianach. Dekorator zadbał, aby ukryć wąski prostokąt, jakim jest podłoga, dzięki czemu uniknięto tworzenia granic pomiędzy poszczególnymi narożnikami ścian oraz podłogą i ścianami. Punktami przykuwającymi wzrok są ciemne dodatki w kabinie prysznicowej, które swobodnie przechodzą z podłogi na ścianę i sufit, lustro oraz szeroka półka optycznie powiększająca przestrzeń.

Komentarze