Przeprojektowanie salonu - porady, inspiracje

Aranżacja salonuPrzeprojektowanie salonu może onieśmielać. Jaki rozmiar sofy wybrać? Jak zmaksymalizować przestrzeń do przechowywania, gdy ma się mało miejsca? Jaki jest najlepszy styl projektowania - skandynawski czy klasyczny? Dowiedz się jak zaprojektować salon tak, aby wzbudzić inspirację i pomóc Ci stworzyć idealny kącik w Twoim domu.

Przed podjęciem decyzji warto skorzystać z internetowych przewodników po projektowaniu wnętrz lub z pomocy profesjonalnych stylistów. Pamiętaj tylko, że nie ma żadnych odgórnych niezmiennych zasad - w końcu to Twój dom i Twoja aranżacja salonu.

Jakie jest przeznaczenie salonu?

Salon, pokój dzienny, jadalnia - niezależnie od tego, jak go nazwiesz, przed wyborem mebli musisz określić, jakie jest jego główne przeznaczenie. Jeśli masz dużą rodzinę, a Twój salon służy jako miejsce do spotkań i relaksu, wybór sofy jest konieczny. Jednakże, jeśli jesteście parą dzielącą małe mieszkanie, możecie szukać mebli, które bardziej skupiają się na wyglądzie niż na funkcji. Eleganckie, stylowe fotele, szklane stoliki kawowe i kanapy z tkaniny, mogą być bardziej priorytetowe, w przeciwieństwie do odpornej na zalanie sofy i super szafki pod telewizor.

Miejsce do oglądania telewizji

Jeśli więc Twój salon jest stworzony do wieczornych rozrywek przed telewizorem i weekendowych maratonów filmowych - świętujmy to! Zacznij od umiejscowienia telewizora - czy jest on zamontowany na ścianie czy na szafce TV? Jeśli chcesz zmaksymalizować przestrzeń do przechowywania i potrzebujesz miejsca na podparcie telewizora, pomyśl o zestawie z głębokimi szufladami i dodatkowymi półkami - w ten sposób możesz uporządkować przestrzeń chowając wszystkie niezbędne narzędzia (piloty, dodatkowe przewody itp.).

Następna decyzja jest najważniejsza - wybór sofy. Zastanów się nad swoją przestrzenią, zanim wybierzesz opcje, jeśli masz duży salon z ograniczeniami pokoju, rozważ zmianę kanapy na sofę modułową. Sofy modułowe są zaprojektowane z myślą o wygodzie, wyposażone w mechaniczne oparcie i elastyczny zagłówek; Alternatywnie, inną opcją są super miękkie kanapy modułowe o bardziej przestronnych proporcjach.

Jeśli nie masz miejsca na większe meble, takie jak 4-osobowa sofa modułowa, rozważ bardziej smukłą kanapę 2 lub 3 osobową. Miękkie tekstury i tkaniny podkreślają przytulny charakter pomieszczenia, a głębsze proporcje i zaokrąglone style mogą zapewnić dodatkowy komfort. Wreszcie, tworząc najlepszy salon do oglądania, musisz pomyśleć o zapewnieniu wystarczającej ilości miejsca na stół i przechowywanie. Małe stoliki boczne, idealnie nadają się do ustawiania obok kanapy, aby trzymać napoje, a szklany stolik kawowy, zapewnia dużo miejsca na przekąski.

Aby zmaksymalizować przestrzeń przy stoliku kawowym i stolikach bocznych, należy wziąć pod uwagę również zastosowany materiał; szklane blaty dają iluzję większej przestrzeni, a także mogą nadać pomieszczeniu bardziej nowoczesny charakter, a drewniane meble mogą zapewnić dodatkową przestrzeń do przechowywania. Alternatywnie rozważ wykorzystanie otomany jako dodatkowego miejsca na stole. Otomany są wspaniałym dodatkiem do Twojego salonu, ponieważ gdy nie są używane, mogą zapewnić dodatkowe miejsca do siedzenia, ale kiedy taca jest umieszczona na górze, przekształcają się w idealny stolik boczny.

Miejsce rozmów

W przypadku pomieszczeń nastawionych na zachęcanie do wygodnej rozmowy rozważ wykonanie elementu wystroju, takiego jak kominek lub dzieło sztuki, będącego centralnym punktem pokoju, w przeciwieństwie do telewizora. Ustaw swój pokój wokół tego centralnego punktu, tworząc "kwadrat" z układem mebli i wykorzystując różne style siedzeń, aby zachęcić gości do gromadzenia się. Wykorzystanie mniejszej dwu- lub trzyosobowej sofy lub kanapy wraz z bezpłatnymi fotelami i otomaną, może zapewnić idealną wielofunkcyjną przestrzeń. Aby dodać dodatkowy element, dołącz stolik kawowy lub stoliki boczne, aby rozbić przestrzeń. Tapicerka materiałowa, poduszki i teksturowane dywaniki również zapewnią bardziej domową atmosferę w tym nieco sformalizowanym otoczeniu.

Miejsce na relaks

Przytulne narożniki, kąciki do siedzenia, kanapy, które pełnią funkcję dostawek - porozmawiajmy o stylizacji Twojego salonu na relaks. Niezależnie od tego, czy wolisz bardziej tradycyjne wnętrza, czy też skłaniasz się ku nowoczesnemu, współczesnemu klimatowi, istnieje wiele sposobów, w jakie możesz zachęcić do relaksu w swoim salonie. Zacznij od stworzenia przytulnego kącika - idealnego do czytania, medytacji lub po prostu odpoczynku. Po pierwsze, stwórz przestrzeń z celem - wybierz pojedynczy fotel lub okazjonalne krzesło i połącz go z bocznym stolikiem lub kredensem, który może służyć jako miejsce do przechowywania książki i filiżanki herbaty, ale gdy nie jest używany, jest pięknym rekwizytem do stylizacji. Dalej - stwórz klimat. Nigdy nie lekceważ potęgi oświetlenia, wprowadzając lampę stołową lub podłogową możesz kształtować całe otoczenie pomieszczenia. Lampy, które zapewniają miękką poświatę, pozwolą na bardziej medytacyjny i zrelaksowany stan, podczas gdy bardziej ukierunkowane, jaśniejsze oświetlenie nakieruje Cię na zmianę ostrości i wyrównanie. Wybierz swój cel i dostosuj klimat pomieszczenia. Na koniec pomyśl o podparciu stóp za pomocą otomany lub stołka. Są nie tylko przydatne do tego celu, ale w razie potrzeby zapewniają również świetne dodatkowe miejsca.

Miejsce na wiele rzeczy

Możliwe, że chcesz, aby Twój salon spełniał różnorodne potrzeby. Czasami będziesz chciał pooglądać telewizję, ale przy innych okazjach zechcesz wykorzystać ją jako miejsce do rozrywki. Aby stworzyć bardziej wszechstronną przestrzeń, wybierz kilka krzeseł zamiast sofy, aby móc przestawić krzesła do rozmów między przyjaciółmi, gdy nie ma Twojego ulubionego programu.

Najczęstszym sposobem na rozpoczęcie stylizacji salonu jest określenie, jaki ma być centralny punkt pokoju. Może to być telewizor, kominek lub kluczowy element projektu. Gdy już wybierzesz tę rzecz lub obszar, zaprojektuj wokół niego rozmieszczenie siedzeń, aby uzyskać optymalny widok. Na przykład, jeśli masz piękną galerię ścienną, która jest kluczową cechą Twojego pokoju, upewnij się, że reszta mebli jest zorientowana tak, aby się nią pochwalić! Umieść sofę i dopasowane fotele tak, jakby ta ściana była Twoim nowym ekranem telewizora, a następnie pozwól reszcie pokoju ułożyć się na swoim miejscu.

Dodatkowe rozwiązania aranżacyjne do salonu

Przechowywanie, oświetlenie lub miejsce do pracy zdalnej to doskonałe rozwiązania stylizacyjne, gdy trzeba wypełnić wolne miejsce.

Przechowywanie
Regały to świetne miejsce na przechowywanie, ale także niesamowita okazja do stworzenia charakterystycznego elementu projektu. Półki na książki, regały, szafki, otwarte półki ścienne i urządzenia rozrywkowe maksymalizują przestrzeń, zapewniając jednocześnie odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Podczas stylizacji otwartych regałów pomyśl o stworzeniu wielu interesujących miejsc, zrób to za pomocą przedmiotów o różnej wysokości, stosów książek i zieleni. Spowoduje to przeniesienie wzroku po całym pokoju, a jednocześnie nakierowanie na swoje ulubione przedmioty. Kolejną sztuczką mającą na celu maksymalizację przestrzeni jest podnóżek do przechowywania. Przydaje się nie tylko do zapewnienia dodatkowego siedzenia i komfortu, ale może również zawierać podnoszony górny schowek na dodatkowe poduszki, poduszki lub koce.

Oświetlenie
Różne pomieszczenia w domu mają różne wymagania dotyczące oświetlenia, w zależności od tego, czy chcesz wywołać produktywność, czy uspokoić umysł. Wybierz spośród lamp podłogowych, łukowych, stołowych lub trójnożnych, które pasują do różnych stylów i domów.

Praca w domu
Możliwość pracy w domu jest niezbędna, ale najlepiej jest stworzyć dedykowaną przestrzeń do pracy, która sprzyja produktywności. Bez względu na wielkość domu łatwo jest stworzyć wymarzoną strefę pracy. Małe funkcjonalne biurka doskonale nadają się na stoły do nauki i miejsca do pracy, ale można je również przekształcić w stylowe szafki lub szafki, gdy nie są używane. Maksymalizując małe kwadratowe przestrzenie, najlepiej wybrać również krzesło biurowe, które może służyć innym celom - czy można je wykorzystać przy stole jadalnym dla dodatkowego gościa? Czy może działać jako okazjonalne krzesło? A może po prostu pozwala usiąść do pracy w razie potrzeby.

Duży salon
Jeśli masz większy salon, rozważ "podzielenie" pokoju na oddzielne przestrzenie. Jest to optymalny sposób tworzenia różnych stref, które służą różnym celom. Możesz to po prostu osiągnąć, dzieląc pokój na segmenty meblami o długich kształtach, takimi jak leżanka lub para krzeseł. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz stworzyć bardziej spersonalizowane domowe biuro, które będzie bardziej oddzielone od miejsca, w którym możesz oglądać telewizję i odpoczywać.

Mały salon
Nie musisz mieć dużego salonu w swoim salonie, możesz stworzyć wygodną, przytulną przestrzeń z wieloma fotelami, które zapewniają hojne proporcje i dodatkowy komfort, jakiego można oczekiwać od większej sofy. Wypróbuj style zarówno super miękkie, jak i wyjątkowo wygodne - dzięki małym stolikom bocznym i stolikowi kawowemu możesz uzyskać ten sam wygląd i wygodę sofy.

Cudowny widok
Jeśli masz duże okno lub szklane drzwi z pięknym widokiem, skorzystaj z tego. Wykorzystaj tę ścianę jako centralny punkt swojego pokoju i wyśrodkuj wokół niej miejsce do siedzenia, naturalne światło jest natychmiastowo odświeżające. Uzupełnij przestrzeń świeżą zielenią i wysokimi roślinami doniczkowymi, aby stworzyć spójność między wnętrzem i tym, co na zewnątrz.

Komentarze