Rolety zewnętrzne z moskitierami

Rolety zewnętrze z moskitieramiRolety zewnętrzne cieszą się ogromną popularnością zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach wielorodzinnych. Nic dziwnego bowiem to praktyczne rozwiązanie zapewnia nie tylko prywatność i spokój w nocy, ale również stanowi zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem, ogranicza hałas docierający z zewnątrz oraz zmniejsza wychładzanie się pomieszczeń w miesiącach jesienno-zimowych co przekłada się realnie na obniżenie kosztów ogrzewania.

Nowością są rolety zewnętrzne zintegrowane z moskitierami, co przyczynia się jeszcze bardziej do komfortu użytkowania mieszkania. W okresie wiosenno-letnim, gdy na dworze aktywne są owady, jest to bardzo istotne. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu unikniemy wtargnięcia do domu komarów, meszek, os, pszczół oraz innych owadów. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli w domu są alergicy oraz małe dzieci. Jeśli więc rozważasz montaż rolet zewnętrznych, to koniecznie powinieneś dowiedzieć się więcej o zaletach oraz montażu rolet zintegrowanych z moskitierami.

Zalety rolet zewnętrznych z moskitierami

1. Doskonała izolacyjność cieplna

Rolety przyczynią się zarówno do obniżenia kosztów ogrzewania mieszkania w okresie jesienno-zimowym, jak i do niższych kosztów używania klimatyzacji latem. Już zwykłe wewnętrzne rolety, żaluzje czy zasłony, a także okiennice znacząco poprawiają izolacyjność okien w budynkach, ale te zewnętrzne są absolutnym liderem w tej kwestii. Nie tylko same rolety stanowią dodatkową warstwę izolacyjną, ale również pomiędzy nimi a powierzchnią okna wytwarza się poduszka powietrzna, która jest świetną izolacją cieplną.

Dzięki zastosowaniu rolet zewnętrznych zimą pomieszczenia będą wychładzać się o wiele wolniej. Warto spuszczać je nie tylko na noc, ale na przykład również wtedy, gdy jesteśmy przez większość dnia poza domem. Z kolei latem ograniczą one silne nagrzewanie się mieszkania podczas upałów, więc klimatyzacja nie będzie musiała pracować pełną parą. Zakładając je w mieszkaniu, możemy liczyć na obniżenie kosztów ogrzewania oraz zmniejszenie zużycia prądu przez klimatyzację nawet o 30%.

2. Zabezpieczenie przed włamaniem

Choć nie jest prawdą, że wszystkie rolety zewnętrzne są antywłamaniowe, to jednak każda z pewnością poprawia bezpieczeństwo, ponieważ stanowi dodatkowe zabezpieczenie do sforsowania, a często już samo to zniechęca złodziei. Jeśli jednak mieszkamy na parterze budynku wielorodzinnego lub w wolnostojącym domu, wówczas warto zainwestować w dobrej jakości rolety z systemem antywłamaniowym. Mają one szereg dodatkowych zabezpieczeń utrudniających ich sforsowanie oraz są oznaczone odpowiednimi klasami antywłamaniowości.

Rolety antywłamaniowe wyposażone są w takie zabezpieczenia jak:

  • specjalne wzmocnienia, które zapobiegają odgięciu i wyciągnięciu profili roletowych,
  • mechanizm zapadkowy znajdujący się w dolnej części, który uniemożliwia podniesienie zamkniętej kurtyny,
  • wykonanie rolety z bardzo wytrzymałego aluminium ekstrudowanego, dzięki czemu nie ulega ona zniszczeniu nawet podczas silnego uderzenia.

3. Skuteczne wyciszenie mieszkania

Najwięcej hałasu wpada do domu przez okna, ponieważ mają one o wiele mniejszą izolacyjność akustyczną niż ściany. Możemy znacznie wyciszyć nasze mieszkanie, właśnie zakładając rolety zewnętrzne. W dużym stopniu poprawią one izolacyjność akustyczną okien. Jest to szczególnie istotne, gdy mieszkamy w mieście na przykład przy ruchliwej ulicy. Dzięki montażowi rolet w nocy do mieszkania nie będą dochodzić uciążliwe odgłosy ruchu samochodowego, dzięki czemu znacznie lepiej wypoczniemy.

4. Idealne zaciemnienie pomieszczeń w nocy

Stopień zaciemnienia pomieszczenia, w którym śpimy, wpływa znacząco na jakość naszego snu. Im jest ciemniej, tym szybciej zasypiamy, a nasz sen jest głębszy, co pozwala organizmowi na o wiele lepszą regenerację. Niestety zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach obecnie nocą w mieszkaniach wcale nie jest naprawdę ciemno. Do pomieszczeń wpada bowiem światło z latarni ulicznych, okolicznych budynków oraz przejeżdżających ulicami samochodów. Rolety zewnętrze całkowicie zlikwidują ten problem.

Są one również zbawieniem dla osób pracujących w nocy, które odsypiają w dzień. Często pomimo dużego zmęczenia zaśnięcie, gdy w pomieszczeniu jest jasno, graniczy z cudem. Kiedy spuścimy rolety, pokój zaciemni się wystarczająco nawet w ciągu dnia.

5. Ochrona przed wtargnięciem do mieszkania owadów i ich ukąszeniami

Ta zaleta wynika z kolei nie z samej obecności rolet - choć o to ma znaczenie, ponieważ dzięki nim latem w nocy nie wtargną do naszego mieszkania komary, ale przede wszystkim z integracją rolet zewnętrznych z moskitierą. Coraz więcej producentów rolet oferuje takie rozwiązanie. Jest ono droższe niż tradycyjne rolety, jednak zdecydowanie warto w nie zainwestować. Jest to niezwykle przydatne, jeśli w domu są alergicy oraz małe dzieci, które są szczególnie narażone na groźne skutki ukąszeń owadów.

Montaż rolet zewnętrznych z moskitierami

Montaż nie jest trudny. Można je bez problemu założyć zarówno w nowobudowanych budynkach, jak i w tych już istniejących. Wiele osób nie decyduje się na montaż ze względów estetycznych. Często uważamy, że będą one bardzo rzucać się w oczy i szpecić budynek. Tymczasem nowoczesne rolety nie tylko są bardzo ładne, ale również można zarówno samą roletę, jak i skrzynkę dostosować kolorystycznie do elewacji budynku, co sprawia, że staje się ona niemalże niewidoczna.

Montażu dokonują specjalistyczne firmy. Warto skorzystać z ich usług, ponieważ wtedy będziemy mieć pewność, że system został zamocowany poprawnie i będzie należycie działać, ponadto doświadczeni pracownicy wykonają pracę szybko i sprawnie.

Do wyboru mamy rolety w dwóch różnych systemach:

1. Rolety zewnętrzne w systemie podtynkowym

Montaż takiego systemu najlepiej zaplanować jeszcze na etapie projektowania budynku. Oczywiście jest on możliwy również w już istniejących domach, w tym przypadku jednak zakres prac będzie znacznie większy, ponieważ konieczne będzie dokonanie pewnych zmian w obrębie nadproża. W systemie podtynkowym skrzynki rolet są zabudowane, a ich czoło stanowi jednocześnie pod materiał wykończeniowy. Może to być na przykład tynk albo klinkier. Ogromną zaletą takiego systemu jest to, że elementy rolet nie ingerują tutaj w konstrukcje okna i drzwi, a więc nie naruszają szczelności budynku. Z tego względu jest to system idealny w kontekście izolacji termicznej.

2. Rolety zewnętrzne w systemie nadstawnym

Ten typ rolet jest najczęściej montowany w budynkach wielomieszkaniowych. Są to produkty bardzo uniwersalne, które dają różne możliwości montażu. Można je założyć z zabudową całkowitą, częściową lub bez zabudowy. Skrzynka jest niezauważalnym elementem fasady, ponieważ jej czoło może stanowić podkład pod dowolne wykończenie na przykład tynk, styropian czy klinkier. Często rezygnujemy z montażu moskitiery wraz z roletą, ponieważ obawiamy się, że będzie ona wyglądać nieestetycznie oraz przysłaniać nam widok z okien. Tymczasem są to obawy bezpodstawne, ponieważ nowoczesne moskitiery plisowane są niemalże niewidoczne i nie wpływają na komfort użytkowania pomieszczeń. Podczas zamykania tego typu moskitiera układa się w wąską harmonijkę, która zostaje schowana w boczny profil ramy systemu. Jest więc prawie niewidoczna i nie zasłania pejzażu.

System rolet zewnętrznych zintegrowanych z moskitierami dostępny jest zarówno w wersjach na typowe okna, jak i na przeszklenia narożne z możliwością montażu bez słupka, co sprawia, że moskitiera nie rzuca się w oczy. Rozwiązanie to sprawdzi się także w przypadku standardowych drzwi tarasowych oraz narożnych drzwi przesuwnych typu HS.

Komentarze