Tynk dekoracyjny (wewnętrzny) - rodzaje, zalety, cena

Tynk dekoracyjnyŚciany w domu możemy wykończyć na wiele różnych sposobów. Można je po prostu pomalować lub położyć tapetę. Dużą popularnością cieszą się również płytki ceramiczne, a także coraz częściej drewniane panele ścienne. Ciekawą i bardzo oryginalną alternatywą dla tych rozwiązań są tynki dekoracyjne.

Dekoracyjny tynk ścienny umożliwia uzyskanie szerokiej gamy faktur i wzorów. Ogranicza nas tutaj właściwie tylko wyobraźnia. Ponadto jest to materiał bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, a odpowiednio zabezpieczony nie nasiąka wodą nawet w mokrych pomieszczeniach. Tynkowanie ścian wymaga doświadczenia. Jeśli go nie mamy, lepiej zlecić pracę fachowej ekipie, a będziemy mieć pewność, że uzyskamy wymarzony efekt.

Zalety tynków dekoracyjnych

Tynk dekoracyjny pozwoli nam w bardzo atrakcyjny i niespotykany sposób zaaranżować wnętrze. Choć ten materiał budowlany jest stosunkowo drogi, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać głębsze żłobienia dekoracyjne i trzeba położyć grubą warstwę tynku, to jednak ma również wiele zalet.

Za zastosowaniem tynku dekoracyjnego przemawia:

  • jego duża trwałość i odporność - raz położony będzie bardzo dobrze wyglądać przez lata,
  • możliwość uzyskania bardzo oryginalnych i charakterystycznych efektów. Możemy wykończyć ściany gładko, z mniejszymi lub większymi żłobieniami czy nadać im wyraźną chropowatą fakturę,
  • duży wybór kolorów daje ogromne możliwości aranżacyjne. Niezależnie od tego, czy chcemy urządzić skrajnie nowoczesne wnętrze, czy marzymy o mieszkaniu w stylu rustykalnym, z pewnością znajdziemy kolor odpowiadający naszym potrzebom.
  • możliwość zakrycia wszelkich niedoskonałości ścian na przykład takie jak pęknięcia, niewielkie ubytki lub plamy.
  • uniwersalność. Tynki dekoracyjne sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i na każdym podłożu. Można je położyć zarówno na betonie (zwykłym lub komórkowym), jak i na tynkach cementowo- wapiennych, cegle, materiałach drewnopodobnych czy płytach gipsowych. Będą one pięknie wyglądać w salonie czy sypialni, ale również w kuchni lub łazience.

Choć duża trwałość tynków dekoracyjnych jest zaletą, to jeśli lubimy często zmieniać wystrój mieszkania, może okazać się również wadą. Jest to dosyć drogie rozwiązanie. W przypadku, gdy koszty rozłożą się na wiele lat, wówczas jest ono bardzo opłacalne. Jednak, jeśli bardzo lubimy zmiany i często dokonujemy ich w wystroju wnętrz, dobrze się zastanówmy, zanim zdecydujemy się na położenie tynku dekoracyjnego.

Rodzaje tynków dekoracyjnych

Gama dostępnych w sprzedaży tynków dekoracyjnych jest bardzo dużą. Do interesujących rozwiązań należą:

1. Tynk dekoracyjny strukturalny

W takim tynku wszelkie dekoracyjne wzory uskakuje się poprzez odciskanie lub żłobienie:

  • wałka,
  • packi,
  • pędzla,
  • szczotki,
  • szpachelki,
  • szmatki lub innych akcesoriów w świeżo położnym tynku.

Jeśli uzyskany efekt nie spełnia naszych oczekiwań, możemy zatrzeć tynk i wykonać wzory od nowa.

2. Tynk dekoracyjny ciągniony

W tym tynku znajduje się ziarnisty wypełniacz. Rozmaite wzory na ścianie uzyskujemy poprzez zacieranie materiału pacą. Do najpopularniejszych tynków ciągnionych należą te typu kornik. Interesujące efekty dają tynki dekoracyjne kornikowe rowkowe oraz rustykalne.

3. Tynk dekoracyjny zacierany

To jeden z najczęściej wybieranych tynków dekoracyjnych do wnętrz. Jego delikatne fakturowanie uzyskamy, zacierając go pacą z tworzywa sztucznego.

4. Tynk dekoracyjny kamyczkowy

Ten rodzaj tynku jest też często nazywany mozaikowym. Znajdują się w nim wypełniacze mineralne w postaci niewielkich różnokolorowych kamyczków. Tynk dekoracyjny mozaikowy jest bardzo odporny na uszkodzenia oraz elastyczny, ponieważ jego spoiwem jest żywica. Właśnie ze względu na swoją dużą wytrzymałość na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne jest on często wybierany do łazienek oraz kuchni. Ponadto bardzo ładnie wygląda na ścianie w towarzystwie płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego, które często stosowane są w tych pomieszczeniach.

5. Tynk dekoracyjny typu stiuk

Choć jego nakładanie jest bardzo czasochłonne i wymaga dużego zaangażowania (czasem dla uzyskania pożądanego efektu konieczne jest nałożenie nawet 5 warstw tynku), to cieszy się on dużą popularnością ze względu na swoje wyjątkowe walory dekoracyjne. Tynk stiuk pozwala na uzyskanie idealne gładkich lekko lśniących ścian. Możemy dzięki niemu uzyskać naprawdę bardzo eleganckie wykończenie wnętrza.

Tynk ten jest dostępny w postaci gotowych suchych mieszanek. W jego skład wchodzą zaprawa gipsowa, wapienna lub gipsowo-wapienna oraz pył marmurowy bądź drobnoziarnisty piasek.

6. Tynk dekoracyjny japoński

Tynk japoński kupujemy w postaci gotowej mieszanki, do której dodajemy tylko wodę oraz wybrane przez nas pigmenty koloryzujące. Na nałożeniu przypomina on nieco swoją strukturą tapetę. Często nazywa się go tynkiem ekologicznym, ponieważ w jego składzie znajdziemy mikę i minerały oraz naturalne włókna na przykład bawełny, jedwabiu, a także włókna celulozowe i mineralne.

Tynki dekoracyjne to bardzo eleganckie wykończenia ścian, które pozwalają na osiągnięcie niezwykle oryginalnych efektów. Choć koszt ich zakupu i położenia jest dosyć wysoki, to warto zainteresować się tym wykończeniem ścian. Tynk ozdobny pomoże nam podkreślić charakter wnętrza, a ze względu na swoją wytrzymałość będzie wyglądać doskonale przez wiele lat.