Wykończenie i dekoracje ścian - 7 inspiracji dla wnętrz

Malowanie ścian farbąMówi się, że dom tworzą ludzie, nie ściany. Zgodzicie się jednak z nami, że przemyślana aranżacja sprzyja chwilom relaksu i buduje klimat, w którym wszyscy domownicy czują się dobrze i zyskują poczucie przynależności do miejsca. Skoro zaś mowa o urządzaniu wnętrza, tutaj nie ma wątpliwości, że wykańczanie pomieszczeń należy rozpocząć od określenia, jaki materiał pojawi się na ścianach.

I chociaż kwestia ta wydaje się nieskomplikowana, ponieważ większość z nas ma w głowie tylko dwa-trzy rozwiązania, okazuje się, że współczesna branża budowlana ma do zaoferowania szereg ciekawych pomysłów. Królujące do tej pory tapety oraz farby, chociaż nadal pozostają jednym z materiałów, który najczęściej pojawia się na ścianach, niejednokrotnie muszą ustąpić miejsca swoim bardziej nowoczesnym konkurentom. Chcecie dowiedzieć się, jakie materiały mogą pojawić się na ścianie w salonie, a które z nich lepiej pasują do przedpokoju, czy łazienki? Zapraszamy do lektury. Gwarantujemy, że bez względu na to, czy lubicie ciepłe, przytulne wnętrza, czy preferujecie surowy minimalizm, wśród przytoczonych przez nas inspiracji, z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Wykończenie i dekoracje ścian

Ściany malowane farbą

Ściany malowane farbą to chyba najczęściej spotykane rozwiązanie we współczesnym budownictwie. Trudno się temu dziwić. Farby, szczególnie te nowoczesne, posiadają szereg zalet. Dostępne są w bardzo szerokiej palecie kolorów, dzięki czemu bez problemu dopasujecie barwę do charakteru wnętrza. W aranżacjach rustykalnych najlepiej sprawdzą się oczywiście ciepłe, stonowane odcienie. W nowoczesnych przestrzeniach można pokusić się z kolei o jaskrawe akcenty. Nieprzerwanie od kilku lat rekordy popularności bije biel, która harmonizuje z większością stylów. Jest niezrównana przede wszystkim w domach prowansalskich czy przestrzeniach skandynawskich. Osoby lubiące podejmować aranżacyjne wyzwania mogą też pokusić się o mocne tonacje, które idealnie sprawdzają się w salonie czy sypialni z akcentami glamour. Nie zapominajcie także o tym, że farba ma szereg praktycznych zalet. Przede wszystkim jest bardzo łatwa do nałożenia, dzięki czemu nie potęguje kosztów związanych z remontem mieszkania. Na rynku znajdziecie mnóstwo produktów bezpiecznych nawet dla osób ze skłonnościami do alergii. Podpowiadamy Wam również, że farba akrylowa gwarantuje doskonałą wentylację ścian, co sprawia, że chroni przed powstawaniem pleśni i grzybów. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia świetnie sprawdzają się warianty lateksowe, ceramiczne czy winylowe, które możecie bez problemu myć wodą oraz łagodnymi detergentami.

Tapety na ściany

Drugim bardzo popularnym materiałem na ściany są tapety. I chociaż wielu z Was z pewnością kojarzą się z minioną epoką, przekonujemy, że współczesne modele zaskakują różnorodnością wzorów, kolorów oraz walorami praktycznymi. Podobnie jak farba, tapeta doskonale sprawdza się w wielu pomieszczeniach bez względu na preferowany przez Was styl. Pałacową atmosferę zapewnią Wam szerokie brokatowe paski, powiew ekologicznych trendów wprowadzą duże liście przypominające las tropikalny, zaś geometryczne kształty doskonale wpiszą się w nowoczesny design. Wyliczać można w nieskończoność. Co ważne tapeta, jest doskonałym izolatorem ciepła. Znakomicie tłumi hałas, co powoduje, że jest polecana szczególnie do mieszkań w blokach.

Tapetowanie ściany

Tapeta wyśmienicie radzi sobie też z niedoskonałościami ścian. Skutecznie kryje pęknięcia i nierówności. Jest także łatwa w montażu. Współczesny rynek zdominowały tapety na flizelinie, z którymi poradzą sobie nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy. Alternatywą dla dobrze Wam znanych rolek są fototapety. Przyklejone na jednej ze ścian stanowią świetny motyw dekoracyjny. Często dają wrażenie głębi, dzięki czemu świetnie powiększają optycznie przestrzeń. Różnorodność wzorów oraz możliwość personalizacji fototapety sprawia, że jest ona jednym z najlepszych rozwiązań, nadających pomieszczeniom oryginalny, indywidualny charakter.

Beton architektoniczny

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się nowoczesne aranżacje. Duże przestrzenie loftowe zachwycają swoją surowością, przekonując, że nawet minimalistyczny design jest niekończącym się źródłem inspiracji. Skoro mowa o stylu industrialnym, nie można pominąć betonu architektonicznego. Duże płyty w odcieniach szarości doskonale oddają główne założenia nowoczesnej estetyki i wnoszą odrobinę ekstrawagancji. Są doskonałą opcją dla ludzi, którzy nie boją się odważnych aranżacji łamiących panujące stereotypy.

Beton architektoniczny na ścianie

Płyty betonu architektonicznego są bardzo trwałe i skutecznie opierają się uszkodzeniom mechanicznym. Nie blakną pod wpływem działania promieni słonecznych i są doskonałym rozwiązaniem również w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Co ważne, w każdej chwili możecie je pomalować odmieniając w ten sposób wnętrze. Podpowiadamy Wam także, że beton architektoniczny doskonale współgra z intensywnymi kolorami. Stworzy więc doskonały duet z wyrazistą tapicerką, jaskrawymi tekstyliami, czy elementami dekoracyjnymi przykuwającymi wzrok soczystym kolorem. Zaimpregnowane płyty betonowe skutecznie opierają się także zabrudzeniom. Jeżeli pojawią się na nich plamy, bez problemu usuniecie je za pomocą mokrej ściereczki.

Surowa cegła na ściany

Alternatywą dla betonu architektonicznego, która sprawdzi się zarówno w industrialnym lofcie, jak i w pokoju urządzonym w stylu rustykalnym jest surowa cegła. Pomarańczowe sześciany przecięte wąskimi paskami betonu sprawiają, że wnętrze zyskuje bardzo oryginalny charakter. Przestrzegamy Was jednak przed wykańczaniem w ten sposób wszystkich ze ścian, ponieważ efekt może okazać się odwrotny do zamierzonego. Pomieszczenie, zamiast zyskać świeżość i nieszablonowy design, będzie zwyczajnie powodowało wrażenie przytłoczenia.

Dekoracje ścian cegłą i kamieniem

Nie zapominajcie jednak o tym, że surowe cegły posiadają szereg zalet. Są bardzo wytrzymałe i ognioodporne. Zamontowane na ścianie będą więc cieszyć Was swoim urokiem przez wiele lat. Zagwarantują dodatkowo właściwą wentylację pomieszczenia, dzięki czemu nie będziecie musieli martwić się o to, że pojawi się w nim pleśń. Cegła jest ponadto znakomitym izolatorem termicznym i akustycznym. Odporna na wilgoć sprawdzi się także w kuchni oraz w łazience. Pamiętajcie jednak o tym, że cegły są stosunkowo ciężkie, dlatego wymagają odpowiedniej konstrukcji stropu. Dla osób, które nie mogą sobie na nie pozwolić ze względów architektonicznych, mamy dobrą radę. Surową cegłę możecie bez problemu zastąpić podobnymi do niej płytkami klinkierowymi - lżejszymi i łatwiejszymi w montażu.

Ściana wyłożona kamieniem

Ściany wyłożone kamieniem

Pewnie niejednokrotnie podziwialiście ściany wyłożone kamieniem. Ten wyjątkowy materiał od wielu lat skutecznie opiera się zawirowaniom aranżacyjnych trendów dając szereg inspiracji. Jego zróżnicowanie powoduje natomiast, że łatwo dopasujecie go do specyfiki wnętrza. O ile w nowoczesnych przestrzeniach oraz pomieszczeniach urządzonych z rozmachem świetnie sprawdzają się duże płyty polerowane na wysoki połysk, o tyle w domach rustykalnych czy w wiejskich aranżacjach na prowadzenie wysuwają się łupane elementy kamienia tworzące ciepłą i przytulną atmosferę. Nie musimy Was chyba przekonywać o tym, że kamień jest bezpieczny i przyjazny dla zdrowia. Jako materiał naturalny nie powoduje uczuleń, dzięki czemu sprawdzi się także w przypadku alergików. Gwarantuje odpowiednią termoregulację pomieszczeń i zapewnia prawidłową wilgotność. Jest trwały i odporny na działanie wody dlatego sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Warto pamiętać jednak o tym, że kamień naturalny wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Impregnacja ochroni go przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych i pozwoli zachować znakomity wygląd przez wiele lat. Najpopularniejszymi gatunkami kamienia, jakie pojawiają się na ścianach jest oczywiście marmur i granit. Koneserzy niepowtarzalnych aranżacji mogą pokusić się również o piaskowiec lub trawertyn, a także o onyks, zaskakujący pięknym rysunkiem i przepuszczalnością światła.

Drewno i korek

Materiałem, który od wieków pojawia się w aranżacjach jest drewno. Z pewnością wielu z Was przyszły w tej chwili na myśl modne jeszcze kilkadziesiąt lat temu boazerie. Zapewniamy Was, że nie o nich mowa. Dzisiaj na ścianach pojawiają się zarówno starannie konstruowane mozaiki, jak i duże panele drewna, które budują niezwykły klimat. Ten naturalny materiał z jednej strony zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu i tłumi dźwięki, z drugiej - pozwala ścianom oddychać. Posiada także właściwości higroskopijnie dzięki czemu dba o właściwą wilgotność. I chociaż nieustannie możecie spotkać się z opinią, że drewno nie nadaje się do przestrzeni, w których panuje wilgoć, przekonujemy Was, że opinię tę śmiało możecie włożyć między bajki. Drewno może stać się doskonałą ozdobą kuchni lub łazienki. Wystarczy, że sięgniecie po gatunki egzotyczne - merbau, tek czy iroko. Z rodzimych zaś świetnie sprawdzą się modrzew oraz dąb, które poddanej impregnacji i olejowaniu na wiele lat zagoszczą w Waszych aranżacjach. Sugerujemy Wam jednocześnie, że drewno doskonale sprawdza się w przytulnych wiejskich oraz rustykalnych wnętrzach, co nie oznacza, że nie możecie zaprosić go do nowoczesnych przestrzeni. Materiał ten stanie się doskonałym pomysłem na zabudowę wnęki, czy wyeksponowania określonego fragmentu pomieszczenia. Alternatywą dla drewna jest korek. Niepalny i odporny na wilgoć doskonale sprawdzi się jako element dekoracyjny. Stosunkowo wąski wachlarz aranżacyjnych możliwości wynagrodzi Wam łatwym montażem oraz doskonałymi właściwościami cieplnymi i akustycznymi.

Dekoracje płytkami ceramicznymi

Myśląc o ścianach w kuchni czy w łazience, przed oczami pojawiają Wam się płytki ceramiczne? Nic w tym dziwnego. Przez ostatnie dekady to właśnie one były jednym z najczęściej stosowanych materiałów w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wytrzymałe i bardzo łatwe w pielęgnacji stały się synonimem łazienkowych i kuchennych aranżacji. Dziś architekci wnętrz proponują pójść o krok dalej i zaprosić je także do salonu. Różnorodność kształtów, wielkości oraz deseni sprawia, że płytki ceramiczne sprawdzają się także w reprezentacyjnej części domu. Doskonale wpisują się w aranżacje vintage. Modele zdobione gęstym, wyrazistym wzorem są niezrównane w pełnych przepychu pałacowych przestrzeniach. Z kolei te dekorowane etnicznymi deseniami wnoszą do wnętrza powiew folkowej swobody. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście ozdobili nimi także przedpokój. Jeśli jednak nie wyobrażacie sobie płytek ceramicznych w łazience, nie mówiąc już o kuchni czy salonie, mamy dla Was jeszcze jedną propozycję. Szkło hartowane to w ostatnim czasie materiał, który szturmem podbija aranżacyjne trendy. Doskonale sprawdza się jako okładzina ścian. Jest także bardzo wytrzymałe. Jeśli jednak obawiacie się, że przy mocnym uderzeniu może stanowić zagrożenie dla domowników, mamy dla Was dobrą wiadomość. Szkło hartowane tłucze się na maleńkie kawałki o nieostrych krawędziach. Wiele produktów pokrytych jest także ultra cienką, przezroczystą folią, która w przypadku uszkodzenia chroni przez rozpryskiwaniem się szklanych odłamków.

Komentarze