Co to jest wabi-sabi? Filozofia wabi-sabi a wystrój wnętrz

Wabi-SabiModa zmienną jest, co w przypadku trendów aranżacyjnych sprawdza się niemal w 100%. Choć jeszcze niedawno wszyscy mówili wyłącznie o inspiracji Skandynawią, to okazuje się, że w nadchodzących sezonach będziemy mieć do czynienia ze sporymi zmianami. Wszystko wskazuje na to, że inspiracje w wystroju wnętrz czerpać będziemy już nie z dalekiej Północy, ale z jeszcze bardziej odległego Wschodu i tamtejszego wabi-sabi.

Wabi-sabi, czyli połączenie piękna i prostoty

Żeby zrozumieć, czym charakteryzuje się styl wabi-sabi, trzeba najpierw zrozumieć filozofię, która za nim stoi, tak więc po kolei: "wabi", to określenie, które oznacza prostotę, natomiast sabi" to piękno, które rodzi się wraz z upływem czasu. Wabi-sabi to więc filozofia, która stoi w zupełnej sprzeczności do konsumpcjonizmu i dążenia do ideału. Jest to styl myślenia, który stawia na autentyczność i przyjmuje, że nie wszystko jest idealne, jednak to właśnie jest piękne.

Odnosząc to do aranżacji wnętrz, nietrudno się domyślić, że wabi-sabi to styl, który docenia to, co stare i urokliwe, a więc np. zniszczone naturalne drewno, odbarwione mury itp. Oprócz tego aranżacje w tym właśnie stylu czerpią z nieidealnych form i kształtów, które mają za zadanie być przede wszystkim autentyczne.

Wabi-sabi to styl, który pokochają osoby ceniące sobie naturalność i prostotę, a więc również i te, które identyfikują się z modnym już od kilku sezonów stylem rustykalnym. Według wielu specjalistów od projektowania wnętrz to właśnie moda z dalekiej Japonii będzie w najbliższych miesiącach coraz odważniej wkraczać na europejskie salony, które dość już mają przepychu i tworzyw sztucznych. Czerpanie inspiracji ze stylu wabi-sabi to rozwiązanie idealne dla osób, szukających pomysłu na stworzenie wnętrz o unikatowym charakterze, które zachwycać będą naturalnym charakterem i brakiem przepychu.

Elementy stylu wabi-sabi

Jak wprowadzić elementy wabi-sabi do swojego domu? Aranżacje wnętrz inspirowane Dalekim Wschodem

Skoro wiemy już, że wabi-sabi skupia się przede wszystkim na tym, aby odnajdować piękno w pewnych niedoskonałościach, a także akceptować naturalny cykl starzenia się przedmiotów i materiałów, czas pokazać jak sami możemy zainspirować się tym stylem i za pomocą dodatków wprowadzić go do naszych mieszkań i domów.

Jeżeli chcemy urządzić wnętrze zgodnie z japońską filozofią, pamiętajmy o tym, aby stawiać na naturalne materiały, a zwłaszcza takie, które są już stare - może to być np. drewno lub kamień. W przypadku tekstyliów stawiajmy głównie na len - poduszki czy narzuty wykonane z tego właśnie materiału, mimo że mogą się ciągle gnieść, to właśnie w ten sposób wpisują się one w filozofię "braku idealności".

Drugą ważną kwestią są kolory na ścianach - w przypadku stylu wabi-sabi wybieramy głównie neutralne barwy tzw. neutralne barwy, tzw. kolory ziemi, takie jak beże, brązy, jasne szarości. Dzięki stosowaniu właśnie takich barw wnętrza wydają się być bardziej przytulne, ale zarazem również optycznie większe.

Ostatnią ważną kwestią są dodatki, szczególne warte polecenia są naczynia ceramiczne, najlepiej nieco potłuczone wazony czy ręcznie robione naczynia. Nie bójmy się nawet nieco poszaleć i samemu trochę potłuc, chociażby wazon, z następnie samodzielnie go skleić za pomocą kleju z dodatkiem kolorowego proszku, który ma za zadanie uwidocznić zniszczenia.

Pamiętać należy przede wszystkim, że wabi-sabi to styl wywodzący się z Japonii - Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie bardzo ceni się prostotę i skromne rozwiązania, dlatego nie przesadzamy z kolorami, tak samo, jak z symetrią - co to dokładnie oznacza? Unikamy geometrycznych wzorów, kupowania pięknej zastawy stołowej w tym samym kolorze, czy wreszcie równego układania poduszek na kanapie. Wnętrze inspirowane tym stylem ma za zadanie sprawiać wrażenie miejsca zamieszkałego i użytkowanego, a nie takiego z katalogu, w którym wszystko jest idealne.

Chcąc podsumować styl wabi-sabi, wystarczy praktycznie jedno słowo - autentyczność, to właśnie ono jest kluczem do zrozumienia, że zadrapania, surowe ściany czy lekko nadtłuczone przedmioty mogą wskazywać na to, że wnętrze jest użytkowane z miłością i to, a nie piękne nowe przedmioty powinno być doceniane. Warto zwrócić wiec uwagę na to, że wabi-sabi to styl koncentrujący się nie tyle na przedmiotach, ile na ludziach zamieszkujących dane pomieszczenia i to właśnie jest w tej filozofii najpiękniejsze.

Komentarze